Przy bardzo sprzyjających warunkach już w tym roku relacja długu publicznego do PKB, według definicji krajowej, może spaść poniżej 50 proc. - powiedział w poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski.

Rostowski mówił na konferencji prasowej, że relacja długu publicznego do PKB nie tylko nie przekroczy progu 55 proc., ale w nadchodzących latach będzie spadać.

"W przyszłym roku, może przy bardzo sprzyjających warunkach nawet w tym roku, ta relacja państwowego długu publicznego według definicji krajowej będzie poniżej progu 50 proc. Spada także relacja długu do PKB według definicji Unii Europejskiej (...). Ten poziom jest nieco wyższy niż według definicji krajowej, ale spada w podobnym tempie, i będzie poniżej 50 proc. już w 2015 r." - mówił szef resortu finansów.

Rostowski nazwał projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego w najbliższych latach konserwatywnymi. "Przewidujemy w tym roku 2,5 proc. wzrostu - tak jak przewidywaliśmy w budżecie; w przyszłym roku 2,9 proc., w 2014 r. 3,2 proc., a w 2015 r. 3,8 proc. wzrostu PKB" - powiedział.