Niemal 500 tys. m.kw. powierzchni w centrach handlowych zostanie oddane w 2012 roku, wynika z raportu firmy doradczej Jones Lang LaSalle.

"Obecnie w budowie jest ponad 707 tys. m.kw. powierzchni w centrach handlowych, z czego 496 tys. m.kw. zostanie oddane w 2012 r.

Najwięcej nowej powierzchni - 45% - przypadnie na najmniejsze miasta (poniżej 100 tys. mieszkańców) a w dalszej kolejności znajdą się główne aglomeracje (29%)" - czytamy w raporcie.

W ocenie Jones Lang LaSalle, deweloperzy koncentrują się obecnie na projektach małych i średnich - obiekty o wielkości poniżej 40 tys. m.kw. będą stanowić 72% nowych otwarć w 2012 r. Ich pula to zarówno centra typu osiedlowego, jak i małe galerie śródmiejskie.

"Wśród najbardziej znaczących obiektów planowanych do ukończenia w br. są m.in.: Europa Centralna w Gliwicach, Nova Park w Gorzowie Wlkp., Auchan w Łomiankach k. Warszawy i Galeria Korona w Kielcach. Ukończenie w tym roku rzeszowskiego City Center oraz nowosądeckiej galerii Trzy Korony pozostaje pod znakiem zapytania, w związku z ostatnimi zmianami w projektach tych obiektów" - czytamy dalej.

Według raportu, w 2012 r. możemy być też świadkami rozpoczęcia kilku nowych istotnych projektów. Trzeba jednak pamiętać o obecnej niepewności gospodarczej w Europie. Mając to na uwadze, trudno prognozować, jak może kształtować się nastawienie banków i deweloperów w nowym roku.

Ostatnie lata pokazały jednak, że polska gospodarka pozostała odporna i coraz częściej jest postrzegana odrębnie od pozostałych krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej, zaznaczają autorzy opracowania.

.linkms {text-decoration: none; Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color: #666; width: 450px;} .linkms a {text-decoration: none; color: #666; font-weight:bold} .linkms a:hover {text-decoration: underline; color: #666} .linkms a:visited {text-decoration: none; color: #666} .linkms a:active {text-decoration: none; color: #666}