Resort skarbu rozpoczął konkurs na nowego prezesa i członków zarządu PERN "Przyjaźń" - podało MSP na swoich stronach internetowych.

MSP, oprócz prezesa spółki PERN zamierza wyłonić także członka zarządu ds. inwestycji oraz członka zarządu ds. technicznych. Jak powiedziała w lutym PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, minister skarbu chce, żeby wybór prezesa odbył się drogą konkursu.

W styczniu walne zgromadzenie PERN, jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, odwołało ze stanowiska prezesa Roberta Soszyńskiego, który pełnił to stanowisko od grudnia 2008 r. Z zarządu PERN odwołano wtedy także Jerzego Melaniuka, który odpowiadał za inwestycje, przesył ropy i bezpieczeństwo - zasiadał w zarządzie spółki od grudnia 2008 r.

Rzeczniczka MSP pytana w styczniu o powody odwołań z zarządu PERN, mówiła, że decyzje podjęto w ramach "kompleksowej oceny menedżerów".

W zarządzie PERN, po odwołaniu Soszyńskiego i Melaniuka, pozostał Sławomir Stachowicz, nadzorujący biuro finansowe i biuro administracyjne spółki. Stachowicz zasiada w zarządzie PERN od czerwca 2004 r., pełniąc tam jednocześnie funkcję reprezentanta załogi.

PERN "Przyjaźń" tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 2,8 mln m sześc.