Rozwój kraju nie może się opierać na wzroście długu, deklaruje prezydent. Zapowiada wprowadzenie złotej reguły ograniczenia zapożyczania się państwa. Ale neguje wzmocnioną kontrolę Brukseli nad budżetami państw strefy euro.
Maksymalny poziom długu zapisany w konstytucji, czyli niemiecki model budżetowy – taką receptę na uzdrowienie finansów publicznych Francji zapowiedział wczoraj w programowym przemówieniu w Tulonie prezydent Nicolas Sarkozy. I przynajmniej na chwilę przekonał rynki. Przeprowadzona tego samego dnia emisja francuskich obligacji zakończyła się wyjątkowym sukcesem. Właśnie licząc na taki efekt treść przemówienia z Tulonu Pałac Elizejski wypuścił do mediów kilka godzin przed emisją.
Wybór tego miasta przez Sarkozy’ego nie był przypadkowy. To także w tym śródziemnomorskim porcie w 2008 roku prezydent przedstawił plan uratowania banków po upadku Lehman Brothers. Dwa tygodnie później na szczycie w Brukseli przywódcy Unii uzgodnili program wykupienia wszystkich zagrożonych upadkiem instytucji finansowych.