Eksport branży motoryzacyjnej nie przekroczy poziomu 18,5 mld euro w całym 2011 r., wynika z podtrzymanej prognozy firmy AutomotiveSuppliers.pl.

"W okresie ośmiu miesięcy br. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski przekroczył wartość 12,87 mld euro. To o 14,24% więcej niż rok wcześniej (+1,6 mld euro)" - czytamy w raporcie AutomotiveSuppliers.pl.

Według raportu, do krajów należących do Unii Europejskiej trafiło niespełna 84,9% całości, czyli o ponad 3% mniej niż rok wcześniej.

Do Niemiec dynamika eksportu przekroczyła 115 procent

Reklama

W przypadku największego odbiorcy, Niemiec (28,66% całości) zanotowano dynamikę na poziomie 115,63%. "Na trzy główne produkty eksportowe: samochody osobowe i towarowo-osobowe, części i akcesoria oraz silniki wysokoprężne, w okresie siedmiu miesięcy 2010 r. przypadało 82,60% całości eksportu branży, o 2,26%. mniej niż w analogicznym okresie 2010 r." - czytamy dalej.

Według AutomotiveSuppliers.pl, utrzymanie rosnącej dynamiki eksportu w sierpniu 2011 r., to zasługa pojazdów osobowych i towarowo-osobowych oraz pojazdów ciężarowych i autobusów.

Spada eksport części samochodowych

"Niepokojącym sygnałem może być pierwszy od blisko 2 lat spadek eksportu części i akcesoriów. Szczególnie istotny jest spadek eksportu do odbiorców w Niemczech. Jednak dopiero po opublikowaniu danych za wrzesień, będziemy wiedzieć czy mamy do czynienia z okresowym wakacyjnym trendem spadkowym czy już ze stałą tendencją" - podsumowuje firma.