Od początku października co najmniej osiem banków (m.in. Millennium, FM Bank czy Meritum Bank) podniosło oprocentowanie lokat. Odsetki są najwyższe od początku 2009 roku.
W efekcie przeciętna stawka dla depozytów kwartalnych wzrosła do 4,98 proc., półrocznych do 5,29 proc., rocznych do 5,26 proc., a dwuletnich do 5,03 proc.
Z analizy Open Finance wynika, że najlepsze stopy depozytów kwartalnych, półrocznych i rocznych oferuje Meritum Bank. W przypadku lokat dwuletnich najwięcej płaci Idea Bank.
Oprocentowanie netto najlepszych lokatv / DGP
– Amatorzy lokat wykorzystują atrakcyjne stawki i chętnie powierzają swoje oszczędności bankom – mówi Michał Sadrak, analityk Open Finance. W trzecim kwartale wartość środków zgromadzonych na lokatach terminowych gospodarstw domowych wzrosła o 16,8 mld zł, czyli aż o ponad 10 proc. w relacji kwartał do kwartału. – Niewykluczone, że do gry o oszczędności klientów zechcą się włączyć instytucje, które nie podniosły dotychczas oprocentowania. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że wciąż będą rosły średnie stawki dla całego rynku – mówi Michał Sadrak.
Na razie nie widać, aby banki przejmowały się planowanymi zmianami w Ordynacji podatkowej, które mają wyeliminować lokaty z dzienną kapitalizacją. Większość banków ma w swojej ofercie produkty antybelkowe z okresem zapadalności wykraczającym daleko w przyszły rok. Tymczasem rząd zakłada, że zmiany w ordynacji wejdą w życie już po 3 miesiącach od jej ogłoszenia.