W ciągu dziewięciu lat branża energii solarnej zgarnie 30 mld zł. Firmy budują fabryki, wchodzą na zagraniczne rynki i giełdę - informuje "Puls Biznesu".

Do końca zeszłego roku zainstalowano w Polsce 656 tys. mkw. kolektorów słonecznych. Do końca 2020 roku ma być ich 14,7 mln mkw. - szacuje prezes instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski. Oznacza to, że rynek będzie rósł o 40 proc., a firmy podzielą między siebie 3 mld zł rocznie.

Dlatego przedsiębiorstwa się zbroją. Przykładowo Sunex, produkujący kolektory i systemy ogrzewania energią słoneczną, za miesiąc ma zadebiutować na NewConnect, następnie chce wejść na główny rynek. Zapowiada też 4,5 mln zł na inwestycje w technologie i urządzenia.

Spółka Watt w zeszłym roku zakończyła dużą inwestycję

Reklama

Z kolei spółka Watt w zeszłym roku zakończyła dużą inwestycję, zakrojoną na blisko 60 mln zł budowę fabryki, która może wyprodukować 300 tys. kolektorów rocznie. "Obecnie jest to największy zakład w tej części Europy Środkowo-Wschodniej i drugi na świecie" - zachwala Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu w Watt.

Firmy rozwijają także eksport. Sunex rozmawia z kilkoma firmami z rynku chińskiego o dystrybucji produktów w tamtym regionie.