Większość z nas myśli teraz o odpoczynku, słońcu i plaży, a nie zaprząta sobie głowy oszczędzaniem. To wielka nieroztropność. Sezon urlopowy obfituje w duże ilości wydatków, jednak korzystne ulokowanie posiadanych nadwyżek pozwoli nam na chociażby częściowe podreperowanie domowego budżetu zarobionymi odsetkami. Sprawdźmy które obecne propozycje depozytowe są najkorzystniejsze?

Lokata z dzienną kapitalizacją odsetek nie są na bankowym rynku już niczym nowym, ani zaskakującym. Jednak informacje o tym, że Ministerstwo Finansów planuje wdrożyć nowe postanowienia uszczelniające regulacje o braku konieczności odprowadzania tzw. podatku Belki powodują, że popularność tych produktów jest wręcz niesłychana. Korzystać na tym mogą klienci, gdyż banki niemal prześcigają się w tym kto zaoferuje lepsze warunki, tj. wyższego oprocentowania dla klienta.
Sprawdźmy gdzie najkorzystniej ulokujemy posiadane oszczędności na okres trzech lub sześciu miesięcy.

Pół roku – najpopularniejszy okres umowny

Najkorzystniejsze warunki zdeponowania środków w banku na okres 6 miesięcy oferują następujące banki:

- Idea Bank z „Lokatą Idealną”, gdzie oprocentowanie wynosi 5,4% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu klasycznej lokaty na poziomie 6,75%! Trzeba jednak wspomnieć, że wcześniejsze zerwanie umowy skutkować będzie utratą należnych odsetek, zaś maksymalna pojedyncza kwota umowy wynosi 14 000zł;

- Deutsche Bank PBC oferuje „Lokatę db Pełny Zysk” z oprocentowaniem promocyjnym 5,27%w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu „zwykłej” lokaty na poziomie 6,5%. Oferta ta skierowana jest zarówno dla nowych, jak i dotychczasowych klientów – jednak w przypadku stałych klientów promocyjnie oprocentowane będą tylko nowe środki, czyli nadwyżka ponad saldo depozytowo zgromadzonych w tym banku wg stanu na 20 czerwca br.

- Santander Consumer Bank z „Lokatą Direct+ Doskonałą”, gdzie oprocentowanie wynosi 4,81% w skali roku, co odpowiada klasycznej lokacie z oprocentowaniem 6%. Klient nie może założyć więcej niż 14 lokat tego rodzaju.

Lokaty na 6 miesięcy
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie Odpowiednik oprocentowania klasycznej lokaty
1 Idea Bank "Lokata Idealna" 5,40% 6,75%
2 Deutsche Bank PBC "Lokata db Pełny Zysk" 5,27% 6,50%
3 Bank Millennium "Lokata Gorąca" 4,86% 6,00%
4 Santander Consumer Bank "Lokata Zysk+ Doskonała" 4,81% 6,00%

Lokata na 2 i 3 miesiące – bardziej elastyczne

O ile przy klasycznych lokatach terminowych zazwyczaj dłuższy termin oznacza wyższe oprocentowanie to w przypadku lokat z codziennym oprocentowaniem nawet te zawierane na krótszy okres, w tym przypadku trzymiesięczny, mają sens, gdyż mogą pojawić się w tzw. międzyczasie atrakcyjniejsze propozycje, a szkoda byłoby utracić wypracowane odsetki na skutek przedterminowego zerwania umowy.

Porównaj wszystkie lokaty w jednym miejscu!

W którym banku najkorzystniej ulokujemy zgromadzone nadwyżki na okres pół roku? Najatrakcyjniejsza ofertę w tym zakresie posiadają następujące banki:

- Raiffeisen Bank Polska z propozycją trzymiesięcznej „Lokaty Zyskownej”, gdzie oprocentowanie wynosi 5,27% w skali roku, co odpowiada 6,5% na klasycznej lokacie. Zerwanie umowy skutkuje obniżeniem oprocentowania do poziomu 0%, zaś maksymalnie jeden klient może założyć – to ciekawostka – aż 34 lokaty!

- Idea Bank z trzymiesięczną „Lokatą Idealną”, w ramach której to oferty oprocentowanie wynosi 5,25%, co odpowiada ok. 6,48% na „zwykłej” lokacie. W przypadku tego produktu jednostkowa umowa lokaty nie może być wyższa od kwoty 14 000 zł;

- Meritum Bank udostępniające ofertę trzymiesięcznego „Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną” z oprocentowaniem 5,15% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu klasycznej lokaty 6,4%. Przedterminowe zerwanie umowy skutkuje naliczeniem opłaty w wysokości 50 zł, jednak nie więcej niż suma skapitalizowanych do danego dnia odsetek. Maksymalna kwota pojedynczej lokaty wynosi 10 000 zł;

- Bank Millennium z ofertą dwu- lub trzymiesięcznej „Lokaty Gorącej” oprocentowanej 4,86% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu 6% na klasycznej lokacie. Należy jednak w przypadku tego produktu pamiętać, że w przypadku przedterminowego zerwania lokaty klient otrzyma pełne odsetki, jednak z rachunku bieżącego pobrana zostanie opłata, której wysokość wynosi iloczyn wpłaconej kwoty, ilości dni zdeponowania oraz współczynnika 0,011%;

- Getin Bank w swoim internetowym oddziale, tj. Getinonline udostępnia ofertę dwumiesięcznej „Lokaty na Start” z oprocentowaniem 6,45% w skali roku, co odpowiada oprocentowaniu 8% na „zwykłej” lokacie. W tym wypadku maksymalna kwota pojedynczej lokaty wynosi 10 000 zł, zaś jedna osoba może założyć nie więcej niż 10 tego rodzaju lokat.

Lokaty na 2 i 3 miesiące
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie Odpowiednik oprocentowania klasycznej lokaty
1 Getinonline "Lokata na Start" 6,45% 8%
2 Raiffeisen Bank Polska "Lokata Zyskowna" 5,27% 6,5%
3 Idea Bank "Lokata Idealna" 5,25% 6,48%
4 Meritum Bank "Lokata Meritum Zysku w Internecie z dzienną kapitalizacją odsetek" 5,15% 6,4%

Codzienne kapitalizowane lokaty górą!

Najnowszy, wakacyjny przegląd najkorzystniejszych propozycji lokat nie przynosi zaskoczenia – bezapelacyjnie najatrakcyjniejsze sa w dalszym ciągu oferty z dzienną kapitalizacją odsetek. W zakresie dwu- i trzymiesięcznych okresów na czele zestawienia jest oferta internetowego oddziału Getin Banku, czyli Getinonline gdzie zyskać można oprocentowanie odpowiadające temu z klasycznej lokaty aż 8%! Z kolei półroczny okres umowny umożliwia zyskanie w najlepszym wypadku oprocentowania odpowiadającego temu na „zwykłej” lokacie aż 6,75% - taką propozycję udostępnia Idea Bank. W obydwu przypadku oferty te skonstruowane sa w ten sposób, że odsetki od wpłaconej kwoty codziennie są kapitalizowane – poprzez to możliwe jest zastosowanie optymalizacji podatkowej, tj. uniknięcie przykrego obowiązku dzielenia się (w formie podatku) zyskiem od zgromadzonych oszczędności (od których już i tak przecież wcześniej fiskus zabrał swoją część). Zatem podsumowując najlepsze lokaty, dostępne jeszcze tylko przez mniej więcej pół roku, udostępniane są w ramach depozytów z dzienną kapitalizacją – jeśli mamy klasyczną lokatę z kapitalizacją miesięczną lub co gorszą na koniec okresu warto poważnie zastanowić się nad zmianą oferty… Jednak na to pytanie powinien każdy odpowiedzieć sobie we własnym zakresie.