Leasing antypodatkowy

Wszystko przez to, że od 1 maja przedstawiciele wolnych zawodów muszą mieć kasy fiskalne i wydawać paragony za usługi świadczone na rzecz osób fizycznych. Przez to płacą wyższe podatki.

Tomasz Jędraszewski, wiceprezes BZ WBK Finanse & Leasing, mówi, że jego firma tylko w czerwcu wyleasingowała prawnikom i lekarzom dobra o wartości 3,5 razy większej niż w marcu. – Z miesiąca na miesiąc obserwujemy rosnące zainteresowanie leasingiem wśród przedstawicieli wolnych zawodów – podkreśla.

Podobnie jest w innych firmach. Na przykład Pekao Leasing wzrost zainteresowania szacuje na prawie 25 proc. Jak mówi nam Maciej Jancewicz, rzecznik spółki, pierwszy skok był już w kwietniu. Wówczas po leasing sięgnęły osoby najbardziej zapobiegliwe, które wiedziały, że będą płaciły od maja wyższe podatki. Natomiast od czerwca widać już wyraźny boom na leasing wśród prawników czy lekarzy.

– Najczęściej leasingują sprzęt medyczny, meble i urządzenia biurowe, samochody – mówi Maciej Jancewicz.

Wychodzą z szarej strefy

Wiesławy Dróżdż, rzeczniczki administracji podatkowej, nie dziwi to, że wolne zawody masowo rzuciły się na leasing. Pojawienie się w gabinetach czy w kancelariach kas fiskalnych powoduje, że część ich dochodów wychodzi z szarej strefy. Na razie nie wiadomo, o ile wzrosły przychody fiskusa z tego tytułu.

– Nie mamy danych o wzroście wpływów podatkowych, ale w miejscowościach, w których prowadzimy akcję „Weź paragon”, obroty kontrolowanych przedsiębiorców wzrastają nawet o 20 proc. – mówi Wiesława Dróżdż.

Dzięki swoim antypodatkowym zaletom leasing zaczyna wygrywać wśród przedstawicieli wolnych zawodów z kredytem bankowym. By dodatkowo zachęcić lekarzy czy prawników do leasingu samochodu lub innych dóbr, część firm kusi ich promocjami. Na przykład BZ WBK Leasing do końca października za 1 zł oferuje ubezpieczenie OC i assistance (przy najmie auta) oraz polisę majątkową dla maszyn i urządzeń. Natomiast wczoraj ING wprowadził do swojej oferty promocyjny leasing na auta i sprzęt medyczny z prowizją obniżoną do 0,5 proc.

Z szacunków resortu finansów wynika, że obowiązkiem instalacji kasy fiskalnej może zostać objętych nawet 300 tys. przedstawicieli wolnych zawodów. W maju nabyło je ok. 30 tys. osób.