Jak taniej podróżować pociągami w lecie? Przyzwyczailiśmy się już do szukania atrakcyjnych ofert promocyjnych na bilety lotnicze. Warto zdać sobie sprawę, że podobnie można robić z biletami kolejowymi. Dobrze zaplanowany wyjazd, połączony z oferowanymi zniżkami pozwoli sporo zaoszczędzić. Materiał promocyjny

Szukając promocyjnych cen powinniśmy kierować się indywidualnymi potrzebami. Aby znaleźć najlepszą propozycję trzeba sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Czy termin mojej podróży jest elastyczny? Czy w podróż wybieram się w pojedynkę, z rodziną, czy większą grupą znajomych? Jaki rodzaj pociągu wybieram, premium, czy economy? Czy przysługują mi ustawowe ulgi, np. studencka?

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że z im większym wyprzedzeniem planujemy podroż, tym większą szansę mamy na znalezienie ciekawej oferty. W przypadku pociągów Intercity bilety na połączenia krajowe można kupić w przedsprzedaży na 30 dni przed podróżą, a na międzynarodowe na 60.

Wyprawa z rodziną

Rodziny pragnące wyjechać wspólnie z dziećmi mogą skorzystać z „Biletu Rodzinnego” oferty PKP Intercity. Uprawnia ona do 33% zniżki dla każdego członka rodziny. Zniżka obowiązuje grupę od dwóch do pięciu osób, w której co najmniej jedno dziecko nie ukończyło 16. roku życia. Dziecko może skorzystać z przysługującej mu ulgi ustawowej. Należy jednak pamiętać, aby w czasie kontroli w pociągu okazać dokument potwierdzający jego wiek lub dokument poświadczający uprawnienie do
niej. Przykładowo, dzięki tej ofercie trzyosobowa rodzina z Warszawy, planująca podróż do Zakopanego może zaoszczędzić nawet 124 zł.

Koleją na weekend

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na dłuższy urlop. Ale od czego są weekendy? Dzięki ofercie Bilet Weekendowy już za 149 zł można podróżować od piątku od godziny 19 do 6 rano w poniedziałek wszystkimi pociągami PKP Intercity. W jeden weekend możemy odwiedzić krakowską starówkę i zakopiańskie Krupówki bez konieczności zakupu kilku biletów na przejazdy.

Bilety przez Internet

Tańsze bilety na przejazdy możemy kupić korzystając z internetowego systemu sprzedaży biletów e-IC na stronie www.intercity.pl. Dostępna tam oferta Super Bilet pozwala na przejazd bezpośrednim pociągiem Express Intercity i Express, już od 59 zł. Kupując Super Bilet, można zaoszczędzić np. do 56 zł na trasie z Warszawy do Poznania. Bilet ten można kupić najwcześniej 30 dni, a najpóźniej 3 dni przed planowaną podróżą. Bilety sprzedawane są w 3 kategoriach cenowych rozpoczynając od najtańszych. Nie należy więc zwlekać do ostatniej chwili, gdyż liczba biletów w ofercie jest ograniczona. Drugą ofertą dostępna w sieci jest tzw. Bilet Rewelacyjny. Dzięki
niemu na wybranych trasach np. z Warszawy do Krakowa, czy Wrocław- Jelenia Góra, i Kraków- Zakopane można podróżować taniej nawet o kilkadziesiąt złotych.

Weekend za granicą

Praga może być ciekawym miejscem na wypoczynek. Korzystając ze specjalnej oferty SparDay za przejazd pociągiem EC Praha zapłacimy od 19 euro. Natomiast wybierając się do stolicy Niemiec warto skorzystać z oferty na pociąg Berlin – Warszawa – Express (BWE). Bilety w specjalnej cenie dostępne są już od 29 euro w jedną
stronę.

Ulgi ustawowe

Planując podróż pociągiem nie należy zapominać o przysługujących ulgach ustawowych – i tak na przykład studentom do ukończenia 26. roku życia przysługuje zniżka 51% w klasie 2 na bilety jednorazowe i odcinkowe. Dokumentem poświadczającym te uprawnienia jest ważna legitymacja studencka. Szczegółowe informacje dotyczące ofert promocyjnych oraz ulg ustawowych można uzyskać dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiej Infolinii Kolejowej 19 757 (z telefonów stacjonarnych) lub 42 20 55 007 (z telefonów komórkowych).