Ukraiński Plus Bank, który należy do jednej z największych polskich grup finansowych, Getin Holdingu, rozszerza działalność. Od czerwca 2009 r., czyli od momentu, kiedy zakończyła się restrukturyzacja przejętej spółki, zajmował się bowiem głównie sprzedażą kredytów samochodowych. Jego działalność skupiona jednak była tylko na zachodniej części Ukrainy, czyli rejonie Lwowa. Bank w ciągu najbliższych kilku miesięcy ma jednak znacznie rozszerzyć działalność.

– Zmieni się nie tylko oferta, ale również zasięg banku – mówi Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu i członek rady nadzorczej Plus Banku. W najbliższym czasie Plus Bank rozpocznie na próbę sprzedaż kredytów hipotecznych i uruchomi bankowość internetową. Będzie także oferował produkty leasingowe.

– To na razie tylko pilotażowy program, ale jeśli rynek zareaguje na niego dobrze, produkty te będą stałą częścią oferty – dodaje Boniecki. Niedawno Plus Bank zaczął również finansować małe i średnie przedsiębiorstwa i zamierza dalej rozwijać akcję kredytową w tym segmencie.

– Finansujemy średniej wielkości firmy, zarówno produkcyjne, jak i usługowe – mówi Boniecki.

Pojawią się też kolejne placówki. Na razie zbudował swoją pozycję głównie w zachodniej Ukrainie. Do końca roku jednak zostanie otwartych 40 następnych na terenie całego kraju, m.in. w Kijowie, Charkowie czy Doniecku.

– Chcemy mieć charakter ogólnokrajowy – mówi Boniecki. To ma zapewnić spółce znaczne wzmocnienie pozycji rynkowej. Na razie pod względem aktywów jest w trzeciej dziesiątce, ale w ciągu najbliższych lat chce znacznie zwiększyć swój udział w rynku. – W ciągu 2 – 3 lat chcemy być w pierwszej dziesiątce ukraińskich banków – deklaruje Boniecki.

Spółka ma także nowe plany dotyczące rynku rosyjskiego. W lutym Getin Holding otrzymał od Banku Centralnego Rosji zgodę na przejęcie Kubanbanku z siedzibą w Krasnodarze.

– Chcemy w Rosji wprowadzić ten sam model biznesu, który sprawdził się na Ukrainie – mówi Boniecki. Kubanbank to obecnie lokalna instytucja, która ma kilka oddziałów. Od połowy maja ma jednak rozpocząć sprzedaż kredytów samochodowych we współpracy z wchodzącą w skład Getin Holdingu spółką Carcade. Wkrótce jego placówki pojawią się również na ulicach największych miast, m.in. Moskwy i Sankt Petersburga.

– Niewykluczone, że zdecydujemy się na zmianę nazwy – mówi Boniecki.

Zagraniczne spółki dały Getin Holdingowi w ubiegłym roku 45,3 mld zł w stosunku do 4 mln zł straty w 2009 r. Poza Plus Bankiem i Carcade grupa jest również udziałowcem Sombelbanku na Białorusi.