Celem transakcji jest rozwój działalności bankowej grupy na terenie Rosji, głównie w segmencie kredytów samochodowych. Zakup akcji nastąpi po podpisaniu ostatecznych umów z udziałowcami KubanBanku.

O aktywności spółki w dziedzinie fuzji i przejęć mówił niedawno Radosław Boniecki, prezes Getin Holdingu. Z tego powodu Getin Noble Bank nie wypłaci akcjonariuszom dywidendy. – Jeśli rozmawiamy o dynamicznym rozwoju i akwizycjach, to potrzebujemy na to znacznych środków. Dlatego nie mamy planów wypłacenia dywidendy z zysku w tym roku i raczej także w następnych latach – podkreśla Radosław Boniecki. Dodaje, że w tym roku bank powinien uzyskać dwucyfrową dynamikę wskaźników i zanotować rekordowe wyniki.

Jakie jeszcze plany ma Getin Holding? Dzieki wprowadzeniu na warszawską giełdę należącego do niego Getin Noble Banku może uniknąć emisji 0,5 mld zł długu. O planach emisji przedstawiciele Getin Noble Banku mówili w połowie ubiegłego roku. Dzięki niej współczynnik wypłacalności banku miał wzrosnąć do powyżej 10 proc. Z ich zapowiedzi wynikało, że wartość emisji miała wynieść od 300 do 500 mln zł.

– Oferta publiczna Open Finance powinna wywindować nasz współczynnik wypłacalności do powyżej 10 proc. W przypadku jej sukcesu nie będzie potrzeby emisji długu podporządkowanego – mówi Krzysztof Spyra, członek zarządu Getin Noble Banku. Dodaje, że na koniec 2010 roku współczynnik wypłacalności banku wyniósł 9,87 proc. wobec 11,12 proc. rok wcześniej.

Jesienią ubiegłego roku Grupa Getin, która ma 100 proc. udziałów w firmie doradztwa finansowego Open Finance, poinformowała o planach wprowadzenia spółki na giełdę. Nie wiadomo, jak duży pakiet akcji znajdzie się na parkiecie. Oferta publiczna może nastąpić jeszcze w tym półroczu. Do KNF trafił już prospekt emisyjny pośrednika finansowego.

W ubiegłym tygodniu Open Finance podpisał wstępną umowę kupna działu ubezpieczeń życiowych od Link4 – lidera rynku ubezpieczeń sprzedawanych przez telefon i internet. Uzyskana w ten sposób licencja ma pomóc w szybkim uruchomieniu sprzedaży ubezpieczeń życiowych w ramach nowego projektu – Open Life. Według Open Finance to nie koniec zakupów, bo spółka poprzez przejęcia zamierza rozbudować portfel usług finansowych o nowe segmenty.

mariusz.gawrychowski@infor.pl