Holding za pośrednictwem NewConnect chce sprzedać w ofercie publicznej 3,8 mln własnych akcji maksymalnie po 2,50 zł za sztukę. Spółka liczy na pozyskanie 9,5 mln zł. Za te pieniądze chce rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż i leasing samolotów oraz komponentów do nich. Zamierza też kupować samoloty sprzedawane podczas licytacji bankowych i zajęć komorniczych. Następnie ma zamiar je odnawiać i sprzedawać bądź wynajmować innym firmom. – Mamy nadzieję, że działalność ta trafi w rynkową niszę, ponieważ w Europie Środkowej i Wschodniej jest niewiele podmiotów świadczących podobne usługi – mówi Kolja Leo, prezes AerFinance PLC.

Dotychczas podstawowym obszarem działalności Brytyjczyków było inwestowanie w spółki z branży lotniczej oraz IT w naszym regionie Europy. Zarząd firmy deklaruje, że nie zamierza rezygnować z tego obszaru działalności, a nowe przedsięwzięcia mają służyć dywersyfikacji źródeł przychodów. Wypracowane zyski zarząd chce przeznaczać na kolejne akwizycje w naszej części Europy.

AerFinance to holding działający na zasadach funduszu inwestycyjnego. W latach 2008 – 2010 notowany był na giełdzie we Frankfurcie. W związku z tym, że główną działalność spółka prowadzi na wschodzie Europy, jej zarząd postanowił przenieść akcje na giełdę w Warszawie.

Oferta AerFinance PLC będzie trzecią w tym roku publiczną emisją akcji na tzw. NC. Od początku roku na NewConnect pojawiło się już ok. 30 nowych spółek, jednak tylko dwie z nich – TMS Brokers i Hortico – przeprowadziły publiczną sprzedaż akcji. Reszta to oferty prywatne, skierowane do wyselekcjonowanego grona inwestorów, więc nie każdy może z takiej oferty skorzystać.

Na NewConnect jest już notowana jedna spółka z portfela brytyjskiego holdingu – AirMarket. Obecnie trwa także prywatna oferta innej spółki zależnej – Avtech Aviation and Engineering.

Debiut AerFinance planowany jest na koniec kwietnia. Obecnie na rynku alternatywnym notowanych jest już 215 spółek, a ich kapitalizacja zbliża się do 6 mld zł. W ubiegłym roku zadebiutowało tam 86 firm, co plasuje NewConnect w czołówce najszybciej rozwijających się rynków alternatywnych na świecie.