Stopa bezrobocia zarejestrowanego spadła do 11,6 proc.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec czerwca 2010 roku 11,6 proc. wobec 11,9 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek. To jednak nadal więcej niż rok wcześniej – gdy w czerwcu 2009 roku stopa ta wyniosła 10,6 proc..

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu czerwca wyniosła 1.843,9 tys., czyli była niższa o 64,0 tys. (3,4%) niż przed miesiącem. Przed rokiem szukających pracy było jednak o 185,3 tys. mniej. 

Rośnie sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu br. o 4,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz o 6,4 proc. Rok do roku, podał GUS.
W maju sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,3 proc. rok do roku.

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 20,5 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle spadły w czerwcu o 1,0 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale były o 20,5 proc. wyższe niż przed rokiem, informuje GUS.
W maju nowe zamówienia zmniejszyły się o 4,5 proc. w ujęciu miesięcznym, ale wzrosły o 9,9 proc. r/r.

Wydajność w przemyśle wzrosła o 13,0 proc.

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, wzrosła o 13,0 proc. r/r w okresie styczeń-czerwiec br., podał Główny Urząd Statystyczny.

Prof. Gomułka: spadek bezrobocia to efekt czynników sezonowych

Piątkowe dane GUS ws. spadku bezrobocia w czerwcu to efekt czynników sezonowych, m.in. ożywionego okresu w budownictwie, dobrej sprzedaży materiałów budowlanych i wzrostu zatrudnienia w sektorze rolnym - uważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

GUS poinformował w piątek, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. wobec 11,9 proc. w maju. Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 6,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 r., po wzroście o 4,3 proc. w ujęciu rocznym w maju, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 4,1 proc.