Już pod koniec zeszłego roku banki przestały zaostrzać kryteria udzielania kredytów na zakup mieszkania czy domu. Teraz zaś zaczęły je łagodzić. Banki od kilku tygodni regularnie informują o obniżkach marż kredytowych, zwiększonej dostępności tanich kredytów w euro oraz chętniej kredytują całą wartość nieruchomości. To odpowiedź banków na zwiększony popyt.

– W ostatnich miesiącach można było zaobserwować ożywienie na rynku hipotecznym. Marże spadają, szczególnie w przypadku kredytów w euro i złotym. My również obniżyliśmy ceny i wprowadziliśmy do oferty kredyty na 110 proc. wartości nieruchomości – mówi Dominik Skrzycki, naczelnik planów finansowych w MultiBanku.

Największy gracz na tym rynku, PKO BP, który sprzedaje kredyty za 1 mld zł miesięcznie, także uatrakcyjnił ofertę, podnosząc poziom LTV (stosunek kredytu do wartości nieruchomości) do 90 proc. i obniżając marże. W euro zaczęły pożyczać ostatnio także Bank Zachodni WBK, Kredyt Bank oraz Getin Noble Bank.

To dobra wiadomość dla tych, których stać na wzięcie takiego kredytu (wymaga on większych dochodów niż analogiczna pożyczka w złotych), bo miesięczne koszty obsługi są niższe nawet o kilkaset złotych niż w przypadku pożyczek w naszej krajowej walucie.

Także firmy obecnie mogą łatwiej zaciągnąć kredyt. Marże bowiem od szczytu z pierwszej połowy 2009 r. spadły o ok. 25 proc., czyli o 50–75 pkt bazowych. Wprawdzie to nadal więcej niż przed kryzysem, ale taki spadek wystarczył, aby zwiększyć zainteresowanie pożyczkami korporacyjnymi.

– Widać większy ruch na rynku, więcej banków jest aktywnych. To już nie jest 3–4 największych graczy – mówi DGP Dariusz Kacprzyk, dyrektor Departamentu Współpracy z Korporacjami w BRE Banku.

– Jeszcze rok temu wydawało się, że dla przedsiębiorstw rok 2009 będzie bardzo ciężki. Tymczasem okazało się, że firmy dobrze zarządzane niejednokrotnie miały wyniki lepsze niż w 2008 roku. I one z pewnością mogą liczyć na kredyty bankowe – zapewnia Piotr Górski, dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej w Raiffeisen Banku.

Ceny kredytów dla przedsiębiorstw nadal będą spadać, choć powoli. Banki mówią, że nadal mają problemy z pozyskaniem finansowania pod kredyty.

Więcej informacji: Banki wciąż tną marże kredytów na dom i dla firm.