1. Rekomendacja T – banki prześwietlą kredytobiorcę

Już w styczniu Komisja Nadzoru Finansowego ogłosi wdrożenie rekomendacji T. To kolejna – po rekomendacji S dotyczącej kredytów walutowych sprzed czterech lat – porcja zaleceń dla banków przy udzielaniu kredytów osobom fizycznym. Co będzie w rekomendacji? Między innymi zalecenie częstszego wykorzystywania Biura Informacji Kredytowej, czyli bazy danych, o historii kredytowej klientów banków. Zgodnie z zaleceniami KNF banki będą też zwracać uwagę na obecne zadłużenie klientów i wielkość tzw. dochodu rozporządzalnego, który zostaje po opłaceniu rat kredytów i stałych opłat. Choć KNF twierdzi, że wprowadzenie rekomendacji może poprawić rentowność banków, zwiększyć konkurencję i w efekcie obniżyć ceny kredytów, to analitycy mają wątpliwości.

– Rekomendacja T może powiększyć grono czynników, z powodu których trzeba się będzie liczyć z trwałym zwiększeniem marży kredytowych w stosunku do okresu sprzed kryzysu, a także ograniczyć podaż niektórych rodzajów kredytów, np. kart kredytowych czy kredytów na oświadczenie – mówi Michał Macierzyński, analityk Bankiera.

2. Łatwiejsza zmiana konta – bank zrobi to za ciebie

Od 1 stycznia zacznie także obowiązywać zalecenie Związku Banków Polskich ułatwiające zmianę konta. Klient podpisywał będzie pełnomocnictwo, a wszystkie formalności (przeniesienie poleceń zapłaty, stałych zleceń, powiadomienie zakładu pracy i odpowiednich urzędów) w ciągu siedmiu dni załatwi jego nowy bank. Choć takie ułatwienie uciążliwego procesu powinno sugerować większą migrację klientów, to jednak zarówno ZBP, jak i bankowcy nie wierzą, że klienci zaczną masowo zmieniać konta. Ale banki przygotowują się do tej rekomendacji – wiele z nich już udostępnia np. narzędzia do przenoszenia przelewów zdefiniowanych.

3. Sprawdź, czy twój bank nie bierze udziału w fuzji

Wraz z początkiem 2010 roku zakończy się fuzja Getin Banku i Noble Banku – dwóch instytucji należących do Leszka Czarneckiego. Przedstawiciele obu banków zapewniają, że połączenie nie będzie miało wpływu na klientów – nie zmienia się numeru rachunków, a klienci uzyskają dostęp do poszerzonej bazy produktów. Nowa nazwa banku to Getin Noble Bank. Do końca I połowy 2010 roku zakończy się fuzja Bank BPH i GE Money Banku (po fuzji pozostanie nazwa BPH). Tu także klienci mają odczuć głównie korzyści – przede wszystkim większą sieć placówek, a o ewentualnych zmianach numerów rachunków klienci mają być informowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Ciągle trwa proces łączenia BNP Paribas i Fortis Banku, ale ostatecznie marka Fortis zniknie dopiero za dwa, trzy lata. Ciągle nie ma też harmonogramu fuzji AIG Banku i Santander Banku – zanim on powstanie, zgodę na fuzję musi wyrazić KNF.

Więcej Nie wrócą złote czasy dla kredytów we frankach

forsal.pl