Państwa, którym prognozuje się największy wzrost PKB i najgłębszą recesję, są sąsiadami z Ameryki Południowej.
Spośród dwóch najważniejszych gospodarek świata Chiny zanotują w 2020 r. 5,8 proc. wzrostu PKB, a USA – 2,1 proc., ale liderem według Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie Gujana, niewielkie, anglojęzyczne państwo nad Morzem Karaibskim. Jej gospodarka ma poszybować o astronomiczne 86 proc. To zasługa nowo odkrytych złóż ropy naftowej, której sprzedaż ma ruszyć na dobre w tym roku. O nadchodzącej złotej erze Gujany pisaliśmy w DGP z 14 stycznia 2019 r.
ikona lupy />
Zmiana PKB / DGP
Tempo wzrostu Gujany będzie aż 10-krotnie szybsze niż numeru dwa na liście, czyli Sudanu Płd. Najmłodsze państwo świata swoje 8,2 proc. wzrostu ma zawdzięczać niskiej bazie, surowcom i wygaszeniu wojny domowej. Sudan, który kontrolował swojego południowego sąsiada do 2011 r., znajdzie się na drugim biegunie. Junta rządząca od obalenia Umara al-Baszira w kwietniu 2019 r. ma zamknąć ten rok 1,5-proc. recesją.
Spośród dużych państw najbardziej imponująco zapowiadają się osiągi Indii (7 proc.). W Europie najlepiej będzie rozwijać się Malta (4,3 proc.), a za nią państwa bałkańskie, które w pierwszej dziesiątce Starego Kontynentu zajmują aż sześć pozycji ze wzrostem rzędu 3,2–4 proc. Polska ze wzrostem prognozowanym przez MFW na poziomie 3,1 proc. będzie piąta w UE, 11. w Europie i 93. na świecie.
To wciąż niezły wynik, choć także w tych prognozach widać sygnały ostrzegawcze. W dziesiątce najwolniej rozwijających się państw Europy znajdą się cztery z pięciu największych krajów UE (poza Hiszpanią), w tym Niemcy (1,2 proc.), od których nasza gospodarka jest silnie uzależniona. Żadne z państw Europy nie zaliczy w tym roku recesji. Najbliżej będzie Białoruś (0,3 proc.), co osłabi pozycję negocjacyjną Mińska w rozmowach o dalszej integracji z Rosją.
Spośród 193 analizowanych gospodarek na minusie znajdzie się 10. Wciąż pogrążona w chaosie będzie granicząca z Gujaną Wenezuela, której PKB ma spaść o 10 proc. Recesja będzie trawić także inną dużą gospodarkę latynoamerykańską – Argentynę (-1,3 proc.). Tuż pod kreską znajdzie się ogarnięta wojną domową Libia (-0,04 proc.). MFW nie przedstawił prognozy dla Syrii.