Od 1955 roku tylko trzy firmy zajmowały w USA pierwsze miejsce na liście Fortune 500. Nie oznacza to jednak, że na biznesowej mapie w tym kraju nic się nie zmieniło.

Fortune opublikowało właśnie listę największych firm w USA pod względem wartości sprzedaży - podaje Quartz. Wszystkie firmy z listy mają łączne zyski na poziomie ponad biliona dol., wartość rynkową na poziomie 21 bln. dol. oraz zatrudniają 28 mln ludzi. Na szczycie listy znajdują się od lat te same firmy: Walmart, Exxon Mobil, Berkshire Hathaway, Apple oraz Amazon.

Historia zestawienia uwidacznia jednak, jaką transformację przeszła amerykańska gospodarka na przestrzeni dekad. Jeszcze w 1998 roku technologiczni giganci – Amazon i Apple – nie znaleźli się w ogóle na liście. Nawet w 2008 roku Apple ciągle znajdowało się poza pierwszą setką.

Przeciwny trend dotknął banki. W 2008 roku trzy z nich znajdowały się w czołowej dwudziestce zestawienia. Obecnie tylko jeden (JP Morgan) znajduje się wśród największych.

Można zaobserwować także inne interesujące zjawisko. W ostatnich dekadach skróceniu uległ średni czas, przez który firmy utrzymują swoją pozycję wśród największych. Jednak tylko trzy z firm znajdowały się na czele rankingu. To General Motors (który dominował w XX wieku), Exxon Mobil oraz Walmart.

Jednak przychody nie przekonują do końca inwestorów. Jeśli chodzi o rynkową kapitalizację Apple i Amazon wyraźnie górują nad dominującymi na liście Fortune firmami takimi jak Walmart, Exxon czy GM. Uświadamia nam to, że globalna gospodarka uległa głębokim przekształceniom. O sukcesie rynkowym niekoniecznie świadczy dzisiaj zysk czy przychód.

>>> Polecamy: Współczesna kolonizacja. Morawiecki: Zachód zarabia na nas więcej, niż nam daje