Era taniego pieniądza, która nastąpiła po kryzysie w 2008 r., zachęciła wiele firm do zaciągania kredytów. Na bazie ostatnich sprawozdań finansowych agencja Bloomberg przygotowała listę 10 największych na świecie niefinansowych kredytobiorców korporacyjnych.

AT&T (całkowite zadłużenie: 177 mld USD)

Za to, że AT&T dzierży miano największego na świecie niefinansowego dłużnika korporacyjnego, odpowiedzialne są wielkie przejęcia, których firma dokonała w 2015 r. i 2018 r. Cztery lata temu doszło do przejęcia DirecTV, natomiast w ubiegłym roku Time Warner. Dla amerykańskiego operatora telekomunikacyjnego z siedzibą w Dallas redukcja zadłużenia będzie mała najwyższy priorytet na ten rok. AT&T planuje spłacić około 20 mld dol. wewnętrznie wygenerowanym przepływem środków pieniężnych i wpływami ze sprzedaży aktywów.

SoftBank (154 mld USD)

W ciągu pięciu lat Grupa SoftBank Corp. kierowana przez Masayoshi Son prawie czterokrotnie zwiększyła swoje zadłużenie do ponad 150 mld USD. Wzrost zadłużenia był wynikiem inwestycji w gorące startupy, takie jak Uber Technologies Inc. i zakup ARM Holdings. Tokijska firma telekomunikacyjna twierdzi, że zyski inwestycyjne równoważą dźwignię finansową, a płynność krótkoterminowa jest na wystarczającym poziomie do obsługi zadłużenia zgodnie z terminami zapadalności obligacji.

Apple (115 mld USD)

Zamiast finansować akwizycje, Apple Inc. zaczął zwiększać zadłużenie w 2013 r., w celu sfinansowania dywidendy i wykupu akcji.

Verizon (113 mld USD)

Verizon Communications Inc. zakończyła największą w historii sprzedaż obligacji korporacyjnych wartych 49 mld USD. Celem pozyskania środków z emisji papierów dłużnych było pokrycie wykupu w 2013 r. udziałów Vodafone Group Plc. w spółce Verizon Wireless.

Podczas gdy konkurent na rynku telekomunikacyjnym AT&T zamierza redukować zadłużenie, nowojorski Verizon chce w tym roku poprawić swój bilans poprzez wykup i wymianę długów. Działania te mają na celu odzyskanie oceny ratingowej na poziomie pojedynczego A.

Comcast (112 mld USD)

Do grupy największych pożyczkobiorców dołączył Comcast, największy operator kablowy na świecie z siedzibą w Filadelfii. Główny powód wzrostu zadłużenia firmy to zeszłoroczne przejęcie brytyjskiego nadawcy płatnej telewizji Sky. Umowa Comcast za 39 mld dol. dla europejskiego giganta Sky była jedną z największych transakcji w branży medialnej w 2018 roku.

AB InBev (110 mld USD)

Największy na świecie producent piwa zgromadził również jeden z największych długów na świecie, głównie dzięki przejęciu w 2016 r. za 100 mld USD międzynarodowego koncernu produkującego piwo i napoje SABMiller. W obliczu presji ze strony kredytodawców, w połowie zeszłego roku Anheuser-Busch InBev NV zmniejszył dywidendę i zaczął refinansować część długu, który zaciągnął na transakcję.

General Electric (110 mld USD)

Większość zadłużenia General Electric Co. to stare długi z czasów świetności finansowego ramienia korporacji GE Capital. Dyrektor naczelny Larry Culp dąży do zmniejszenia dźwigni finansowej w sektorze przemysłowym. Według zarządu do 2021 r. GE nie będzie musiało emitować nowego długu, co jest dobrą wiadomością dla obligatariuszy i akcjonariuszy. Niedawno GE sprzedało swój biofarmaceutyczny biznes za ponad 21 mld dol., aby pomóc spłacić dług.

China Evergrande (98 mld USD)

Firma z siedzibą w Guangzhou zgromadziła największy bank ziemi wśród chińskich deweloperów - a także jeden z największych długów. Grupa China Evergrande priorytetowo potraktowała redukcję zadłużenia w ostatnich latach, ale mniejsza płynność i rosnące koszty finansowania wciąż stanowią wyzwanie dla trudnego harmonogramu zapadalności długu w 2019 roku.

Shell (77 mld USD)

Royal Dutch Shell Plc, największa w Europie firma petrochemiczna, przejęła górę długu, kiedy w 2016 r. kupiła Grupę BG za ponad 50 mld USD. Od tego czasu firma sprzedała aktywa o wartości 30 mld USD. Shell podał w styczniu, że ma wystarczającą zdolność finansową na dodatkową redukcję zadłużenia i wykup udziałów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Microsoft (73 mld USD)

Z największych na świecie korporacyjnych kredytobiorców, Microsoft Corp. jest jedynym, który ma nieskazitelną ocenę ratingową AAA. Wśród amerykańskich firm poza Microsoftem tylko Johnson & Johnson może pochwalić się takim statusem. Microsoft był seryjnym emitentem długu, w tym około 20 mld dol. na sfinansowanie przejęcia LinkedIn w 2016 r.

>>> Czytaj też: Za duże włoskie długi – jak zadłużenie hamuje rozwój