Po raz pierwszy od siedmiu lat Nowy Jork stracił tytuł światowej stolicy miliarderów. W 2020 roku został wyparty przez Pekin, który zanotował wzrost netto o 33 miliarderów. Pekin zajmuje obecnie czołowe miejsce ze 100 osobami, z majątkiem o wartości miliarda dolarów lub więcej. W Nowym Jorku takich osób było 99.

Dane prezentowane na mapie statista.com pochodzą z listy miliarderów świata Forbesa z 2021 r. Okazuje się, że jedna czwarta z obecnych na niej 2755 krezusów mieszka w zaledwie 10 miastach, z czego ponad 10 proc. mieszka w zaledwie czterech chińskich metropoliach. Wraz z Pekinem w pierwszej 10 znajdują się jeszcze Szanghaj, Shenzhen i Hangzhou. Na liście jest również Hongkong, specjalny region administracyjny Chin, który zajmuje trzecie miejsce z 80 miliarderami.

Chociaż Nowy Jork jest na drugim miejscu pod względem liczby miliarderów, to łączna wartość majątków nowojorskich bogaczy wynosząca 560,5 miliarda dolarów, przewyższa łączną wartość chińskich miliarderów (484,3 miliarda dolarów). Zhang Yiming jest najbogatszym mieszkańcem stolicy Chin z majątkiem netto o wartości 35,6 miliarda dolarów, podczas gdy Michael Bloomberg jest najbogatszym mieszkańcem Nowego Jorku, z majątkiem wartym 59 miliardów dolarów.

Ranking miast z największą liczbą miliarderów / statista.com