Tajwan, Meksyk i Kostaryka zostały wybrane jako najlepsze kraje do życia i pracy za granicą w 2021 roku w oparciu o takie kryteria, jak koszty życia, łatwość osiedlania się oraz ogólny standard życia.
Najlepsze miejsce do życia dla ekspatów: Tajwan
Pierwszą dziesiątkę zestawienia uzupełniają: Malezja, Portugalia, Nowa Zelandia, Australia, Ekwador, Kanada i Wietnam. USA zajęły dopiero 34. pozycję w zestawieniu (na 59 uwzględnionych krajów) – głównie ze względu na niską postrzeganą jakość życia.
Tajwan został uznany po raz trzeci z rzędu za najbardziej atrakcyjne państwo do życia dla ekspatów – w sondażu przeprowadzonym przez sieć InterNations wzięło udział ponad 12 tys. emigrantów zarobkowych. Wyróżnili ten kraj przede wszystkim za jakość opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo zatrudnienia oraz stan lokalnej gospodarki.
Pandemia Covid-19 nie wpłynęła na oceny
Kwestie związane z szeroko rozumianym zdrowiem były w tym roku szczególnie istotne dla emigrantów zarobkowych, jednak czynniki powiązane z pandemią nie wpłynęły na ogólne oceny poszczególnych państw. 45 proc. wszystkich respondentów stwierdziło, że Covid-19 miał pewien wpływ na ich pobyt za granicą lub plany wyjazdu poza ojczyznę.
Wysoka pozycja Meksyku i Kostaryki to zasługa przede wszystkim łatwości osiedlania się w tych krajach. Z badania wynika, że to jedna z największych przeszkód dla ekspatów szczególnie w takich krajach jak Kuwejt, Rosja czy Japonia.
Najgorsze miejsca do życia: Kuwejt, Włochy i RPA
Na dole rankingu znalazły się Kuwejt, Włochy i RPA. Pierwszy z tych krajów został uznany za najmniej przyjazny dla ekspatów w 7 z 8 ostatnich edycji rankingu. Respondenci bardzo bisko ocenili jakość życia oraz atrakcje czasu wolnego, jakie oferuje. We Włoszech emigranci zarobkowi skarżyli się głównie na swoją sytuację finansową, natomiast w RPA wskazywali na niewielki poziom bezpieczeństwa zatrudnienia oraz kiepski stan gospodarki.