statystyki

Prezes LW Bogdanka: Ograniczyliśmy koszty, inwestujemy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.10.2016, 07:46; Aktualizacja: 20.10.2016, 08:46
Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka

Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla Bogdankaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nawet gdyby ktoś przyszedł dziś do nas z kontraktem na np. dwa miliony ton węgla, to nie moglibyśmy dostarczyć mu takiego wolumenu z dnia na dzień - mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Szlaga, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Australijska spółka Prairie Mining ogłosiła, że przejmuje od NWR kopalnię Dębieńsko. Ale z planów budowy kopalni Jan Karski w waszym sąsiedztwie nie rezygnuje. Ich projekt w Dębieńsku da wam chwilę oddechu?

Trudno mi komentować plany innych podmiotów. Z pewnością jednak nie jesteśmy pod presją. W tej chwili Bogdanka jest jedyną firmą, która złożyła wniosek o koncesję na wydobycie na jakiekolwiek złoże na Lubelszczyźnie. A pozyskanie koncesji na rozpoznanie, jak to ma miejsce w przypadku innych podmiotów, to pierwszy i bardzo wstępny etap prac.

Ale przecież spieracie się w sądzie o koncesję na pole K6-K7 w sąsiedztwie Bogdanki.

Nasze najbliższe plany to kierunek północny, czyli pole Ostrów, które jest w tej chwili naszym priorytetem. W I kw. 2017 r. zamierzamy złożyć wniosek o koncesję wydobywczą na to złoże i liczymy, że proces zamknie się w 2017 r. Dzięki uzyskaniu dostępu do pola Ostrów nasze zasoby operatywne mogą wzrosnąć o 200–350 mln ton w zależności od warunków koncesji wydobywczej, wobec ok. 230 mln ton obecnie. Oznacza to możliwość przedłużenia żywotności kopalni nawet do 2080 r. Oczywiście nadal interesuje nas pole K6-K7, ale w dalszej perspektywie. Spór prawny trwa, wierzę, że ostatecznie zostanie rozstrzygnięty na naszą korzyść.

Niedawno pochwaliliście się nowym kontraktem na dostawy węgla dla Enei. Ma on obowiązywać od 2017 r. Ale czy to nie ta sama umowa, którą Enea wypowiedziała Bogdance tuż przed ogłoszeniem wezwania na nią w 2015 r.?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane