Polski eksport do Niemiec wzrósł w 2015 roku o 11,2 proc. do 48,5 mld euro, a import z tego kraju o 7,8 proc. do 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 88,5 mld euro - podał w poniedziałek Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Berlinie.

"Wzrost polskiego eksportu do Niemiec wyniósł nominalnie prawie 5 mld euro, czyli tyle ile wynosi całkowita wartość polskiego eksportu do USA i cztery razy tyle, ile wynosi eksport do Kanady" - podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami kierownik WPHI w Berlinie Jacek Robak.

W rankingu państw będących największymi partnerami handlowymi Niemiec Polska wysunęła się na 7. miejsce. Rok temu była na miejscu 8., a w 2013 roku zajmowała 11. pozycję. Na tej liście wyprzedzają Polskę tylko USA, Francja, Holandia, Chiny, Wielka Brytania i Włochy.

Dla Polski Niemcy pozostają od upadku żelaznej kurtyny i nawiązania przyjaznych relacji na początku lat 90. największym partnerem handlowym. Obecnie niemiecka gospodarka ma 27,2-procentowy udział w polskim eksporcie i 22,8-procentowy udział w imporcie.

Polska eksportuje do Niemiec przede wszystkim samochody i części samochodowe (13 proc.), produkty rolne i żywność (10,3 proc.) oraz sprzęt gospodarstwa domowego - 7,5 proc., a także maszyny, meble i wyroby metalowe.

Niemieckie firmy zainwestowały dotychczas w Polsce prawie 30 mld euro. Najnowszą dużą inwestycją jest fabryka samochodów dostawczych we Wrześni. Pierwsze samochody VW Crafter mają zjechać z taśmy we wrześniu br. Wynosząca prawie 1 mld euro inwestycja stworzy co najmniej 3 tys. miejsc pracy.

Robak podkreślił, że wzrasta także liczba polskich inwestorów w Niemczech. Polskie inwestycje na zachód od Odry szacowane są na ponad 1,2 mld euro. Największym polskim inwestorem w Niemczech jest PKN Orlen dysponujący siecią stacji paliwowych. Na rynku niemieckim obecne są także CIECH S.A., Boryszew S.A., OT Logistics oraz ComArch S.A.

Szef WPHI wskazał na utrudnienia dla polskich firm spedycyjnych spowodowane wprowadzeniem od stycznia 2015 roku przez stronę niemiecką ustawowej płacy minimalnej, także dla kierowców przejeżdżających tranzytem przez Niemcy. Jak podkreślił, obecna sytuacja zwiększyła ryzyko biznesowe dla spedytorów ze względu na groźbę wysokich kar. Kwestia zakresu obowiązywania niemieckich przepisów o płacy minimalnej rozpatrywana jest obecnie przez Komisję Europejską.