Członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki apeluje do rządu o poparcie kandydatury Marka Belki na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Według "Pulsu Biznesu", prezes NBP ma szansę objęcia tej funkcji.

Jerzy Kropiwnicki powiedział, że w tej sprawie wewnętrzne podziały polityczne nie powinny obowiązywać. "Jak Polska gra na wyjeździe, to jesteśmy w jednej drużynie. Marek Belka zachowuje się odpowiedzialnie jako prezes NBP, nie wchodzi w konflikty z rządem i jest to jeden z najlepszych kandydatów na szefa EBOiR w Europie" - uważa Kropiwnicki.

Członek Rady Polityki Pieniężnej przypomniał rolę jaką odgrywa Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wyjaśnił, że jest to jedna z najważniejszych instytucji, która kredytuje inwestycje w krajach rozwijających się.

Na początku lipca wygasa czteroletnia kadencja obecnego prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Sumy Chakrabartiego. Nieco ponad dwa tygodnie wcześniej Marek Belka zakończy misję szefa Narodowego Banku Polskiego. Nazwisko nowego prezesa EBOiR ma być znane w maju.