statystyki

Pawlak zsiada z polskiego traktora

autor: Damian Furmańczyk27.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:50
Rolnicy chcą większych ciągników, silnych i komfortowych

Rolnicy chcą większych ciągników, silnych i komfortowychźródło: ShutterStock

Rodzimi producenci zachowują zaledwie 6 proc. udziału w naszym rynku. W sumie sprzedają dwa razy mniej ciągników niż czeski Zetor. Który, co ciekawe, przez klientów jest traktowany jako firma rdzennie polska.

Dziesiąte i jedenaste. Takie miejsca w rankingu sprzedaży nowych ciągników zajęły mrągowski Farmtrac i lubelski Ursus w najnowszym zestawieniu przygotowanym przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku legendarny polski przewoźnik wyraźnie zyskał. Farmtrac stracił ponad 20 proc. Jednak pomimo spadku sprzedaży to firma z Mazur pozostaje najlepszym sprzedawcą traktorów nad Wisłą.

W 2012 r. polscy producenci zatrzymali się na magicznej granicy 6 proc. rynkowych wpływów, której do dziś nie są w stanie wyraźnie przekroczyć. Trzy lata temu miały 6,6 proc. udziałów w polskim rynku. W 2013 i 2014 r. kolejno 6 proc. i 6,3 proc. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tendencja miała się odwrócić.

Na wyższe wyniki z pewnością liczy Ursus, który w marcu br. podczas kieleckich targów sprzętu rolniczego Agrotech zaprezentował nową wersję legendarnych ciągników serii C. Otwarcie stoiska odbyło się wtedy z wielką pompą, a w uroczystości brał udział minister rolnictwa Marek Sawicki. Trzy miesiące po wielkim otwarciu trudno mówić o wielkim sukcesie, bowiem w ciągu całego półrocza Ursus sprzedał 53 ciągniki więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane