statystyki

Pawlak zsiada z polskiego traktora

autor: Damian Furmańczyk27.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:50
Rolnicy chcą większych ciągników, silnych i komfortowych

Rolnicy chcą większych ciągników, silnych i komfortowychźródło: ShutterStock

Rodzimi producenci zachowują zaledwie 6 proc. udziału w naszym rynku. W sumie sprzedają dwa razy mniej ciągników niż czeski Zetor. Który, co ciekawe, przez klientów jest traktowany jako firma rdzennie polska.

Dziesiąte i jedenaste. Takie miejsca w rankingu sprzedaży nowych ciągników zajęły mrągowski Farmtrac i lubelski Ursus w najnowszym zestawieniu przygotowanym przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku legendarny polski przewoźnik wyraźnie zyskał. Farmtrac stracił ponad 20 proc. Jednak pomimo spadku sprzedaży to firma z Mazur pozostaje najlepszym sprzedawcą traktorów nad Wisłą.

W 2012 r. polscy producenci zatrzymali się na magicznej granicy 6 proc. rynkowych wpływów, której do dziś nie są w stanie wyraźnie przekroczyć. Trzy lata temu miały 6,6 proc. udziałów w polskim rynku. W 2013 i 2014 r. kolejno 6 proc. i 6,3 proc. Nic nie wskazuje na to, by w tym roku tendencja miała się odwrócić.

Na wyższe wyniki z pewnością liczy Ursus, który w marcu br. podczas kieleckich targów sprzętu rolniczego Agrotech zaprezentował nową wersję legendarnych ciągników serii C. Otwarcie stoiska odbyło się wtedy z wielką pompą, a w uroczystości brał udział minister rolnictwa Marek Sawicki. Trzy miesiące po wielkim otwarciu trudno mówić o wielkim sukcesie, bowiem w ciągu całego półrocza Ursus sprzedał 53 ciągniki więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane