Ministerstwo Gospodarki uważa, że "zadaniem narodowym" jest szybkie powołanie polskiego gwaranta eksportowego, poinformował agencję ISBnews wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Proponuje udział PZU i PKO Banku Polskiego oraz dźwignię finansową od kapitału arabskiego albo japońskiego.

"Dla eksportu ważne jest otoczenie biznesowo-finansowe i gwarancje. Zadaniem narodowym jest szybkie powołanie naszego Hermesa. Ja proponuję PZU i PKO BP po miliardzie, a dźwignię do tego da kapitał arabski albo japoński" - powiedział ISBnews Piechociński podczas gali Perły Gospodarki.

Według jego słów, miesięczna wymiana zagraniczna w ostatnim czasie przekraczała 110 mld zł i tylko obsłużenie 5% tych obrotów w pierwszym roku jest "rynkowo czystym biznesem".

Według danych GUS, w okresie styczeń-wrzesień eksport liczony w złotych wyniósł 471,30 mld zł, a import - 474,94 mld zł. Liczony w euro, eksport towarów z Polski w okresie trzech kwartałów br. wyniósł 112,9 mld euro i był wyższy wobec poziomu sprzed roku o 6,3%. Import natomiast obniżył się o 0,3% do 113,8 mld euro.