Kilka dni temu Play uruchomił skup telefonów dla swoich klientów. Podobną usługę posiada również Orange. Postanowiliśmy sprawdzić, na ile operatorzy wyceniają stare telefony, leżące w Waszych szufladach.

Do porównania wybraliśmy potencjalnie najczęściej schowane w zakamarkach mieszkań telefony - takie, które kiedyś święciły triumfy, a teraz ozdabiają szuflady, półki, schowki i futerały na stary sprzęt telefoniczny. Ograniczeniem była tylko dostępność modeli na stronach operatorów, bo jak się okazuje nie wszystkie telefony można sprzedać. Jak to wygląda?

Nokia 6310i / Bloomberg

Ceny skupu w Play

- Apple iPhone 3G 8GB – 71 złotych*
- Nokia N95 8GB – 101 zł
- Nokia 6310i – 15 zł
- HTC HD 7 – 101 zł


Ceny skupu w Orange

- Apple iPhone 3G 8GB – 71 zł
- Nokia N95 8GB – 95 zł
- Nokia 6310i – 20 zł
- HTC HD 7 – 70 zł


*Ceny dotyczą telefonów nieuszkodzonych, tzw. używanych - stan bardzo dobry, w zależności od uszkodzeń cena jest niższa.

Nokia N95 / Bloomberg / XABIER MIKEL LABURU

Jak widać, ceny powyższych telefonów tak w Orange jak i w Play nie różnią się znacząco od siebie. Nie wydają się też specjalnie wygórowane i atrakcyjne, więc dla porównania sprawdziliśmy ceny używanych telefonów na serwisach poświęconych skupowi telekomunikacyjnego złomu oraz na Allegro.

I tu niespodzianka, w serwisie skuptelefonow.pl za Nokię N95 8GB w bardzo dobrym stanie, otrzymamy tylko 60 złotych, a za kultową Nokię 6310i tylko 40 złotych. Co ciekawe cena używanego iPhone 3G 8GB jest tożsama z ofertami operatorów, a za HTC HD 7 w internetowym skupie możemy liczyć nawet na 200 złotych więcej, o ile telefon będzie w bardzo dobrym stanie.

Te wyrywkowe dane pokazują trend, jaki utrzymuje się już od kilku lat na rynku. Jeśli wcześniej zainwestowaliśmy w drogie i niezawodne telefony i jednocześnie dbaliśmy o ich wygląd zewnętrzny, to nawet po 8 - 10 latach od premiery możemy liczyć na stosowną sumę. Oczywiście liczy się też marka. Na skupach trudno o więcej niż kilka złotych za Siemensy, Sony Ericssony czy Motorole. Prym wiodą Nokia oraz dobrej jakości smartfony z Apple czy HTC. Jednak skup nie jest najlepszy miejscem, jeśli chcemy zarobić na sprzedaży telefonu. W przypadku skupów stacjonarnych, internetowych czy choćby u wspomniany operatorów jest to najprostsza metoda pozbycia się telefonu, ale i najmniej opłacalna. Ceny są raczej na poziomie lombardowym.

iPhone 3G / Bloomberg

Dlatego idealnym miejscem na pozbycie się elektronicznego złomu mogą być serwisy aukcyjne typu Allegro. Co prawda trudno oczekiwać wielu chętnych, ale pamiętajmy, że część osób kolekcjonuje telefony, a handlujący używanym sprzętem również skupują komórki na Allegro. Z pewnością w przypadku interesującego ich modelu są w stanie wyłożyć więcej pieniędzy, niż kiedy klient przychodzi do nich sam. To czasem różnica od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od modelu.

Masowo produkowane telefony komórkowe to nie dzieła sztuki, ale przyszłe śmieci elektroniczne. To główny powód uruchamiania przez operatorów komórkowych skupów tego typu urządzeń, dlatego też ich ceny nie są wygórowane. Jeśli mamy zamiar wyrzucić nasz stary telefon, warto jednak sprawdzić, czy nie uda się go sprzedać z zyskiem, póki jest jeszcze coś wart. Jeśli nie będzie zainteresowania na serwisach aukcyjnych to nawet 50 złotych się przyda.

W jaki sposób sprzedać telefon w Play?

Wystarczy udać się do salonu Play bądź EMPIK-u, w którym pracownik punktu Play dokona weryfikacji dostarczonego rodzaju i modelu telefonu z katalogiem oraz jego stanu technicznego, w szczególności w zakresie sprawności aparatu (możliwość włączenia i wyłączenia, funkcjonalności, sprawdzi, czy telefon zawiera baterię), braku uszkodzeń wyświetlacza, braku mechanicznych uszkodzeń obudowy (poza zwykłymi niewielkimi śladami użytkowania), braku śladów ewentualnego zalania. W przypadku pozytywnej weryfikacji cech pracownik punktu PLAY usupełni formularz sprzedaży o niezbędne dane sprzedającego, zaś sprzedający podpisuje formularz sprzedaży oraz oświadczenia w nim zawarte i umowa sprzedaży zostaje zawarta. Sprzedający w terminie 7 dni roboczych od dnia zawarcia umowy otrzyma równowartość wyceny sprzedanego telefonu komórkowego. Należność zostanie zapłacona sprzedającemu przelewem bankowym na wskazany przez niego w formularzu sprzedaży rachunek bankowy.

W jaki sposób sprzedać telefon w Orange?

Orange przez krótki czas skupowało telefony w salonach, aktualnie proponuje klientom wysyłkę pocztową. Najpierw sprawdzamy cenę naszego „oldtimera” na stronie orangerecycling.pl i mailowo zgłaszamy chęć sprzedaży. Orange przesyła do nas opłacone koperty, do których pakujemy sprzęt i czekamy na przelew pieniędzy z Orange.