Inflacja konsumencka będzie kontynuowała proces spowolnienia i w kwietniu wyniesie 0,8% r/r wobec 1,0% r/r w marcu, prognozują eksperci Ministerstwa Gospodarki.

"Eksperci MG oczekują w kwietniu 2013 r. inflacji wyższej o 0,5%, głównie na skutek wzrostu cen żywności. Ze względu na czynniki sezonowe więcej zapłacimy też za ubrania i obuwie. Roczny wskaźnik inflacji w styczniu powinien nadal spadać i wyniesie 0,8%"

W marcu inflacja CPI wyniosła 0,2% m/m, zaś w ujęciu rocznym obniżyła się do 1,0% z 1,3% miesiąc wcześniej, osiągając poziom najniższy od czerwca 2006 r. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez ISBnews wynosiła 1,1%, zaś Ministerstwo Gospodarki oczekiwało 1,0%.

Głównym czynnikiem, który miał wpływ na poziom inflacji w marcu 2013 r., był wzrost cen towarów i usług związanych z kulturą oraz rekreacją. Zgodnie z oczekiwaniami droższa była też żywność, odzież i obuwie, podkreśla resort gospodarki.

Analitycy bankowi spodziewają się obecnie kilku miesięcy inflacji poniżej 1,0% r/r. Według wielu z nich, w kwietniu wskaźnik ten może wynieść 0,7% r/r.