Cypr uniknie bankructwa - w nocy przedstawiciele tego kraju porozumieli się z Brukselą w sprawie pakietu ratunkowego. To jednak nie koniec kłopotów finansowych rządu w Nikozji.

Ministrowie finansów krajów strefy euro, zgodzili się pożyczyć Cyprowi pilnie potrzebne 10 miliardów euro. Wyspę czekają jednak gruntowne zmiany. Zlikwidowany ma być Bank Laiki, a największy w kraju - Bank Cypru przejdzie restrukturyzację. Poważne straty poniosą ci, którzy mieli na kontach powyżej 100 tysięcy euro; w tym wielu klientów z Rosji. Mniejsze depozyty mają być bezpieczne.

Na krótką metę, Cypr uniknął bankructwa; w dłuższej perspektywie kraj ten czekają jednak ciężkie czasy, sugerował unijny komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn: „Najbliższa przyszłość będzie trudna, ale Komisja Europejska zrobi wszystko,by złagodzić społeczne skutki tego ekonomicznego szoku” - mówił.

Według doniesień, na opodatkowanie dużych depozytów naciskali liderzy Niemiec, którzy nie zgadzali się na przejęcie przez władze Cypru funduszy emerytalnych. Zdaniem analityków, najbardziej ucierpią więc najbogatsi, którzy korzystali z luźnych przepisów finansowych na Cyprze. Mniej zamożni nie będą aż tak stratni.