Rosja jest gotowa pomóc Cyprowi, jednak rosyjscy politycy uważają, że w pierwszej kolejności powinna sie tym zająć Unia Europejska. Premier Dmitrij Miedwiediew będzie na ten temat rozmawiać z przedstawicielami Wspólnoty w trakcie rozpoczynających się w Moskwie konsultacji Rosji z Unią Europejską.

Według Dmitrija Miedwiediewa dotychczasowe działania Unii Europejskiej w sprawie cypryjskiego kryzysu bardziej zaszkodziły Cyprowi, niż pomogły. Rosyjski premier podtrzymał krytyczną ocenę propozycji wprowadzenia jednorazowego podatku od depozytów bankowych.

Miedwiediew powiedział, że Unia Europejska zachowuje się „jak słoń w składzie porcelany”. „Nie mam wątpliwości, że ta sytuacja może stać się iskrą zapalną dla serii nowych kryzysów finansowych” - dodał premier Rosji.

Według agencji ITAR - TASS, by pomóc Cyprowi Rosja może przedłużyć spłatę kredytu w wysokości 2,5 miliarda euro i ewentualnie udzielić nowej pożyczki. Rozpatrywany jest też wariant udziału rosyjskich koncernów w inwestycjach energetycznych Cypru, a także budowa rosyjskiej bazy wojskowej w jednym z cypryjskich portów.