KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przyznania TVP koncesji satelitarnej na nadawanie programu informacyjnego pod nazwą TVP Info. Ma on ruszyć jesienią 2013 r. Z nazwy pasma wspólnego programów regionalnych, obecnie funkcjonującego pod tą nazwą, zniknie wyraz "Info".
Reklama

O przyznaniu TVP koncesji na nadawanie nowego kanału pod nazwą TVP Info we wtorek poinformowała PAP rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak powiedziała, z wyjaśnień publicznego nadawcy wynika, że po uruchomieniu kanału o tej nazwie wyraz "Info" zniknie z nazwy pasma wspólnego programów regionalnych, które funkcjonuje pod taką nazwą.

Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska powiedziała PAP, że nowy kanał będzie typowym kanałem informacyjnym. Według planów spółki ruszy on jesienią przyszłego roku. Dodała, że początkowo będzie dostępny w sieciach telewizji kablowej i na platformach satelitarnych, jednak TVP chce, by docelowo kanał ten znalazł się na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Dodała, że powstanie informacyjnego kanału nie oznacza, że zniknie pasmo wspólne programów regionalnych. Program będzie tworzyło 16 ośrodków TVP. W telewizji nadano mu roboczą nazwę TVP Regiony.

Także w przyszłym roku TVP chce uruchomić dwa inne kanały satelitarne - TVP Dokument i TVP Rozrywka. Decyzje o przyznaniu publicznej telewizji na te kanały KRRiT podjęła pod koniec listopada br.

TVP Dokument ma poszerzać wiedzę o świecie i zjawiskach społecznych. Z kolei TVP Rozrywka ma prezentować polską rozrywkę "na dobrym poziomie, pozbawioną przemocy i sensacji, za to z poczuciem humoru, inteligentną i wrażliwą na wszelkie przejawy artystycznego działania".

Dotychczas TVP uruchomiła pięć kanałów tematycznych - TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP HD i TVP Seriale. Pierwszym kanałem tematycznym publicznej telewizji był TVP Kultura - ruszył w 2005 r. W 2006 r. uruchomiono kanał TVP Sport, a w 2007 r. TVP Historia. W 2008 r. ruszył kanał TVP HD, prezentujący programy sportowe, rozrywkowe, muzyczne i dokumentalne oraz seriale i filmy fabularne w wysokiej rozdzielczości. Od końca 2010 r. działa też program TVP Seriale