Już trzy czwarte mieszkańców naszego globu ma obecnie dostęp do telefonii komórkowej i teraz kluczową sprawą staje się sposób jej wykorzystania – stwierdza najnowszy raport Banku Światowego i infoDev, jego programu ds. przedsiębiorczości w dziedzinie technologii i innowacyjności.Liczba abonentów mobilnej komunikacji na całym świecie wzrosła z niespełna 1 miliarda w 2000 roku do 6 miliardów, w tym prawie 5 mld przypada na kraje rozwijające się. Coraz bardziej powszechne staje się posiadane wielu abonentów, co sugeruje, że wkrótce ich liczba przekroczy liczbę ludności na świecie.

Według raportu „Informacja i komunikacja na rzecz rozwoju 2012. Maksymalizacja (Technologii) Mobilnych” w 2011 roku pobrano na świecie ponad 30 mld aplikacji mobilnych (apps) – programów, które zwiększają możliwości funkcjonowania telefonu, na przykład w formie mobilnego portfela, pomocy nawigacyjnej czy porównywarki cen. Jak podkreśla Bank Światowy mieszkańcy krajów rozwijających się coraz bardziej wykorzystują telefony komórkowe do tworzenie nowej jakości życia i wzbogacenia jego stylu, a rządy próbują poprawiać poziom świadczonych usług.

„Mobilna komunikacja otwiera wielkie możliwości dla rozwoju ludzkości i gospodarki – od dostarczenia podstawowego dostępu do informacji na temat służby zdrowia, poprzez dokonywanie płatności, kreowanie stanowisk pracy i stymulowanie włączania się obywateli do procesów demokratycznych” – mówi Rachel Kyte, wiceprezydent Banku Światowego ds. Zrównoważonego Rozwoju – “Wyzwanie polega teraz na tym, aby mieszkańcy, biznesmeni I rządy w krajach rozwijających mogli tworzyć swoje własne aplikacje mobilne, dostosowane do lokalnych warunków tak, żeby mogli w pełni wykorzystać istniejące możliwości”.