Usługa finansowa oparta na takim modelu sprzedaży właśnie ruszyła w formie pilotażu w 20 salonach Plusa na terenie kraju. Zamiast telefonu za złotówkę, ale przy wysokim abonamencie, klient dostanie inną opcję – wziąć go na raty. Obsługuje je Invest-Bank należący podobnie jak sieć Plus do Zygmunta Solorza-Żaka.

– To pierwsza tego typu inicjatywa na polskim rynku stworzona dzięki bliskiej współpracy dwóch silnych partnerów: finansowego oraz telekomunikacyjnego – podkreśla Tomasz Krzak, członek zarządu Invest-Banku. Dodaje, że dla banku to okazja do rozszerzenia działalności w segmencie użytkowników telefonii mobilnej, który jest bardzo obiecujący.

Część analityków uważa, że w ten sposób Zygmunt Solorz-Żak próbuje zmniejszyć ciężar, jakim dla każdego operatora są koszty subsydiowania drogich smartfonów. Telefony z wyższej półki, wśród których jest iPhone czy Galaxy S II, to wciąż wydatek 1 – 2 tys. zł nawet przy dość wysokim abonamencie. Sieci niechętnie oferują je za złotówkę, bo to dla nich kosztowne. Teraz pojawiła się możliwość przerzucenia ich na bank. Zdaniem Piotra Janika, szefa działu analiz KBC Securities, usługa nie będzie miała wielkiego wpływu na wynik finansowy. – Ale z punktu widzenia klienta jest bardzo ciekawa. Wiele osób chciałoby mieć smartfona z najwyższej półki, ale przy abonamencie rzędu 80–100 zł koszty takiego telefonu na początku i tak przekraczają 1000 zł lub więcej. Pomysł sprzedaży ratalnej może przekonać więcej osób do zakupu – tłumaczy Piotr Janik.

Plus zapowiada, że planuje już kolejne usługi z Invest-Bankiem. Pod koniec ubiegłego roku operator jako pierwszy uruchomił wraz z BZ WBK usługę Avocado pozwalającą klientom Plusa na założenie konta i regulowanie należności. Obecnie korzysta z niej już ponad 40 tys. klientów. Konkurenci na razie przymierzają się do wprowadzenia usług finansowych. Zarówno Orange, jak i T-Mobile wciąż prowadzą testy płatności mobilnych w technologii zbliżeniowej NFC. Podtrzymują termin, że powinni wystartować z nimi jeszcze w tym roku. Play oferuje na razie płatności mobilne mPay.