Notowania ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo władze Iranu zgadzają się na przeprowadzenie kontroli przez inspektorów z ONZ - podali w środę maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 79 centów, do 91,06 dol.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje o 48 centów mniej, czyli 107,93 dol. za baryłkę.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował we wtorek, że mimo pozostających pewnych różnic spodziewa się "dość szybkiego" podpisania umowy o współpracy z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju.

Zapewnił też, że pewne szczegóły, które w dalszym ciągu wymagają dopracowania, nie staną na drodze do podpisania porozumienia. Jako "istotne" ocenił rezultaty prowadzonych w Iranie rozmów.

Iran zaprzecza, by pracował nad bronią nuklearną. Utrzymuje, że program ma charakter cywilny i jego celem jest jedynie pozyskanie energii atomowej.

We wtorek ropa na NYMEX w USA staniała o 1,1 proc., do 91,85 dol./b.