Windows 8 ma być przedstawiony na konferencji dla przedstawicieli firm w Anaheim w Kalifornii. System ten przypomina oprogramowanie Microsoftu dla telefonów komórkowych, gdzie zamiast ikon, wybór programów ułatwiają użytkownikom cyfrowe kafelki.

Interfejs jest podobny jak w programie Windows Phone 7. Cyfrowe kafelki w Windows 8 mogą być automatycznie wzbogacane w celu wyświetlenia informacji z różnych aplikacji na stronie startowej ekranu komputera. Na przykład, aplikacja dotycząca pogody poinformuje użytkowników o słonecznej prognozie bez potrzeby otwierania samej aplikacji.

Komputerowy potentat od dawna znajduje się pod presją, aby włączyć się do batalii o rynek tabletów tym bardziej, że z powodu wyhamowania sprzedaży komputerów osobistych już trzeci kwartał z rządu spadają przychody koncernu z Redford. Konsumenci preferują przenośne komputery z ekranem dotykowym.

W tym roku firmy wyprodukują około 60 mln tabletów, a trzy czwarte tych urządzeń (74 proc.) będą stanowić iPady Apple’a prognozuje firma IHS Inc. Za cztery lata, w 2015 roku zostanie sprzedanych 275,3 mln egzemplarzy, a na Apple przypadnie 43,6 proc. tego rynku.