Koncern Microsoft zgodził się kupić firmę Skype Technologies SA, lidera w telefonii internetowej, za 8,5 mld dolarów, co jest nakwiększą transakcją w 36-letniej historii tego giganta komputerowego - poinformowała we wtorek agencja Associated Press.
Reklama

Wcześniej o bliskiej finalizacji negocjacji w sprawie kupna informował na swojej stronie internetowej dziennik "Wall Street Journal".

Z usług Skype'a korzysta 663 milionów osób na całym świecie. Zarejestrowano, że w zeszłym roku użytkownicy tej internetowej telefonii wykonali w sumie 207 miliardów połączeń telefonicznych i wideo.

W lecie 2010 roku Skype zapowiadał chęć wejścia na nowojorską giełdę. Od tego czasu w prasie spekulowano na temat kupienia firmy, szczególnie przez amerykańską firmę informatyczną Cisco.

W 2009 roku Skype został sprzedany przez aukcyjnego giganta internetowego, firmę eBay, grupie inwestorów za 2,75 mld USD. eBay zachował wówczas 30 proc. udziałów, podczas gdy więcej niż połowa akcji należała do grupy inwestorów, w tym m.in. domu aukcyjnego Silver Lake Partners, twórcy Netscape'a Marca Andreessena i jego partnera Bena Horowitza oraz kanadyjskiego funduszu emerytalnego (CPPIB).