Inwestycje zapowiedział wczoraj Krzysztof Zborowski, wiceprezes Enei i jednocześnie szef Elektrowni Kozienice. – Trwają prace przygotowawcze do modernizacji pierwszego bloku – powiedział Zborowski.

Zmodernizowane mają być trzy najstarsze siłownie. Przetargi na realizację prac będą ogłoszone w przyszłym roku. Spółka planuje w ten sposób przedłużyć życie każdego bloku o 15 lat. Kozienice chcą też do końca maja sprawdzić oferty na wykonanie nowego bloku, a do września uzyskać oferty cenowe. – Planujemy podpisanie umowy na wykonawstwo na przełomie października i listopada – zapowiada szef elektrowni.

O budowę nowego bloku węglowego stara się trzech wykonawców. Oferty – jak zapowiadał „DGP” – złożyły Hitachi Power Europe i Polimex-Mostostal, Alstom Power i PBG oraz China Overseas Engineering Group.

Spółka prowadzi rozmowy na temat przejęcia kilku farm wiatrowych. W tym roku może dojść do sfinalizowania kupna wiatrowni o mocy kilkadziesiąt megawatów każda. Do 2020 r. Enea planuje uzyskać 250 – 350 MW łącznej mocy elektrowni wiatrowych.

Enea stara się o przejęcie kontroli nad Elektrociepłownią Białystok. Wczoraj do UOKiK wpłynął wniosek w tej sprawie. Obok Enei akcjonariuszem białostockiego zakładu jest francuski SNET, który kontroluje ponad 69 proc. akcji.