Ropa zdrożała w związku z obawami, że społeczne protesty na Bliskim Wschodzie i płn. Afryce mogą się rozszerzyć i zaszkodzić dostawom surowca. Za baryłkę benchmarkowej ropy Brent crude płacono w środę w Londynie 114,72 USD w dostawach na maj. Droga ropa to zła wiadomość dla perspektywy globalnego ożywienia.

"Po raz pierwszy w historii przychody OPEC-u z eksportu ropy osiągną 1 bilion USD. Stanie się tak z powodu wyższych cen i wyższej produkcji" - powiedział dziennikowi "Financial Times" główny ekonomista IEA Fatih Birol.

Zauważył zarazem, że "Arabia Saudyjska zdobyła się na spory wysiłek dla uspokojenia rynku poprzez zwiększenie produkcji i powstrzymania cen przed jeszcze większym wzrostem".

Dotychczasowy rekord przychodów OPEC-u wynosi 990 mld USD i został osiągnięty w 2008 r. W br. ogólna liczba wyeksportowanych baryłek może być niższa niż przed trzema laty, ale jeśli średnioroczna cena baryłki będzie powyżej progu 100 USD, to przychód przekroczy 1 bln USD.

Prognoza uwzględnia poziom produkcji ropy oraz płynnego gazu, ale pomija inflację.

Niektóre duże państwa OPEC-u wykorzystują dodatkowy przychód z eksportu ropy, by zwiększyć nakłady na cele publiczne, widząc w tym sposób na zabezpieczenie się przed społecznym buntem. Arabia Saudyjska ogłosiła o kilkuletnim planie zwiększenia wydatków na łączną sumę 129 mld USD, z czego na 2011 r. przypada 35 mld USD.

Zbilansowanie saudyjskiego budżetu wymaga, by cena baryłki ropy nie spadła poniżej 83 USD: "Im większy przychód osiągają Saudyjczycy ze sprzedaży ropy, tym więcej wydają. Dlatego cena jest windowana" - sądzi Leonidas Drollas, główny ekonomista z londyńskiego ośrodka badawczego nad energią.

"Jeśli władze saudyjskie nie podejmą działań prowadzących do ograniczenia wydatków, to należy zakładać, że próg 83 USD za baryłkę w najbliższych latach znacznie wzrośnie" - ocenił inny ekonomista Brad Bourland z firmy inwestycyjnej Jadwa w Rijadzie.

Na drogiej ropie skorzysta też Rosja. Jeśli średnia cena baryłki w br. utrzyma się na poziomie 100 USD, to według Birola przychody z eksportu rosyjskiej ropy i gazu w br. będą o 100 mld USD wyższe sięgając 350 mld USD, co odpowiada 21 proc. rosyjskiego PKB.

OPEC (Organization of the Petroleum Countries) z siedzibą w Wiedniu powstał w 1960 r. w jego skład wchodzą obecnie: Algieria, Angola, Ekwador, Iran, Irak, Kuwejt, Katar, Libia, Nigeria, Arabia Saudyjska, Wenezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie.