Apple prowadzi negocjacje z firmami nagraniowymi w celu umożliwienia klientom sklepu internetowego iTunes łatwiejszego dostępu do muzyki, kupowanej za pośrednictwem multimedialnych urządzeń firmy.

Jak pisze Bloomberg koncern rozmawia przede wszystkim z liderami branży: Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group Corp. i EMI Group. Porozumienie ma być zawarte w połowie tego roku.

Jeśli tak się stanie klienci iTunes będą mogli w każdej chwili ponownie sięgnąć do zakupionych wcześniej utworów muzycznych, które zostały utracone lub zniszczone. Serwis pozwoli również na ściąganie plików do iPadów, iPodów i iPhone’ów podpiętych do tego samego konta w iTunes. Byłby to, jak ocenia Bloomberg, znaczący krok w kierunku powszechnego dostępu do kontentu magazynowanego centralnie w Internecie.

Apple, który zaczął sprzedawać muzykę za pośrednictwem iTunes w 2003 roku, już w 2008 roku został największym w USA sprzedawcą muzyki dla indywidualnych nabywców, wyprzedzając światowego lidera detalistów, amerykańską sieć handlową Walt Mart Stores.

Udział iTunes w ściąganiu plików cyfrowych w Ameryce we wrześniu ubiegłego roku wyniósł 69 proc. -- wynika z szacunków firmy badawczej NPD Group.