Oprocentowanie zostanie utrzymane, nawet jeśli fiskus – jak zapowiada – zmieni zasady naliczania podatku od zysków kapitałowych. Od lipca resort finansów chce wprowadzić zmiany w Ordynacji podatkowej. Spowodują one zaokrąglanie należnego podatku do 1 grosza, a nie jak dziś do 1 złotego. W praktyce to koniec depozytów z dzienną kapitalizacją.

– W wypadku zmian w Ordynacji podatkowej gwarantujemy podniesienie oprocentowania depozytu rocznego do 6 proc. w skali roku – deklaruje Kinga Łagowska z Idea Banku.

Lokata roczna z dzienną kapitalizacją ma oprocentowanie 4,85 proc., co można porównać z 6 proc. na zwykłym depozycie. Warto wiedzieć, że w tym samym banku na lokacie z dzienną kapitalizacją, ale bez gwarancji oprocentowania odsetki są o prawie 0,5 pkt proc. wyższe.

– Jeśli klient otworzy dwie lokaty na rok w wysokości 10 tys. zł, jedną z gwarancją, a drugą bez niej, to przy założeniu, że od lipca od depozytów trzeba będzie zapłacić 19-proc. podatek, na lokacie gwarantowanej zarobi tylko o blisko 20 zł więcej – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Jeśli jednak fiskus uzna prawa nabyte tych, którzy założyli lokaty przed zmianą przepisów, to zdecydowanie lepiej na całej operacji wyjdą osoby, które założą depozyt bez gwarancji.