"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa informuje, iż w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami i wzrostem zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny, w dniu 2 marca 2011 roku PGNiG zmniejszyło dostawy surowca do PKN Orlen" - podało PGNiG w środę komunikacie.

Według PGNiG, "decyzja ta została podjęta na podstawie obowiązujących umów handlowych między firmami, przewidujących możliwość zmniejszenia dostaw".

Ponadto PGNiG podało, że pozostali odbiorcy gazu ziemnego otrzymują paliwo zgodnie z zapotrzebowaniem.

"Obecnie zapotrzebowanie dobowe kształtuje się na poziomie 55-56 mln m3/dobę i przewiduje się, że utrzyma się ono na tym poziomie przynajmniej do końca tygodnia" - czytamy w komunikacie PGNiG.

Biuro prasowe PKN Orlen poinformowało PAP w środę, że "ograniczenie nie spowoduje znaczących zakłóceń w funkcjonowaniu Zakładu Produkcyjnego w Płocku". Podkreślono, że zmniejszenie dostaw gazu "nie przekracza dopuszczalnego poziomu przewidzianego w umowie Koncernu z PGNiG".

"PKN ORLEN jest przygotowany technologicznie na sytuacje zmniejszonego poboru gazu dzięki możliwości elastycznego zagospodarowania strumieni procesowych. Ponadto okres postoju remontowego instalacji Hydrokrakingu i Wytwórni Wodoru, który nastąpi już za kilka dni, zmniejszy zapotrzebowanie zakładu produkcyjnego na gaz ziemny" - poinformowała spółka.