"Zarząd spółki Żabki Polska w pełni akceptuje strategię nowego właściciela, zakładającą rozwój sieci Żabka i Freshmarket. Jesteśmy przekonani, że dzięki dalszej dynamiczej ekspansji już wkrótce staniemy sie jedną z pięciu wiodących sieci handlowych w Polsce" – powiedział prezes Żabka Polska Jacek Roszyk, cytowany w komunikacie Penty.

Zgodę na transakcję musi wyrazić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Żabka Polska to największa sieć sklepów typu convenience w Polsce, licząca w całym kraju około 2 400 placówek Żabka oraz 55 punktów nowego formatu Freshmarket. W 2010 roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 2,5 mld zł. Wartość EBITDA sięgnęła 121,5 mln zł.

Żabka Polska została przejęta przez Penta Investments w 2007 roku za ok. 130 mln euro. Od tego czasu firma otworzyła w Polsce ponad 400 nowych placówek i uruchomiła nowy format sklepów pod nazwą Freshmarket. Ponadto, Penta wprowadziła sklepy Żabka do Czech oraz – w ramach konsolidacji tego rynku – przejęła i rozwijała sieć supermarketów Koruna. W grudniu 2010 roku fundusz sprzedał czeską Żabkę wraz z Koruną sieci Tesco. Zamknięcie transakcji w Czechach planowane jest w kwietniu 2011 roku.

„Żabka Polska  to firma o mocnych fundamentach i ogromnym potencjale rozwoju. W ciągu 4 lat zaangażowania w spółkę, Penta wywiązała się ze wszystkich obietnic, znacząco zwiększając wartość sieci. W tym czasie przychody brutto spółki wzrosły o prawie 42%, a EBIDTA aż o 162%. Żabka jest najlepszą inwestycją Penty w Polsce i jednym z trzech najbardziej udanych projektów w historii funduszu na wszystkich rynkach" – powiedział dyrektor inwestycyjny Penta Jozef Janov.

Na początku lutego dyrektor zarządzający Penty na Polskę Rafał Sosna w rozmowie z agencją ISB informował, że decyzja w sprawie Żabki zostanie podjęta jeszcze w I kwartale. Wtedy w grę wchodziło jeszcze upublicznienie spółki lub jej sprzedaż inwestorowi branżowemu. Według niektórych mediów, Żabką było zainteresowane m.in. Tesco, które kupiło czeską część sieci.

"Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zespołu zarządzającego Żabką, który systematycznie osiągał tak dobre wyniki finansowe, zapewniając sieci jednocześnie dynamiczny wzrost na polskim rynku detalicznym. Zamierzamy blisko współpracować z zarządem spółki i wspierać ją w dalszym rozwoju organicznym, jak również w realizacji planów konsolidacyjnych" - powiedział partner w funduszu Mid Europa Zbigniew Rekusz.