Zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o oprocentowanie konta oszczędnościowego, pozostaje BNP Paribas Fortis. Żaden z konkurencyjnych banków nie przedstawił spójnej, sensownej kontrpropozycji która mogłaby zaszkodzić Kontu WIĘCEJ Oszczędnościowemu w dominacji. Oprocentowanie 5,8%, z dzienną kapitalizacją, pozwala nam w miesiąc osiągnąć zysk z odsetek na poziomie 50 zł. Na 2. i 3. Miejscu w rankingu kont oszczędnościowych, pozycji utrzymuje się Polbank EFG z Rachunkiem Mocno Oszczędzającym i Getin Bank z Kontem Oszczędnościowym zakładanym przez Internet. W przypadku tych rachunków oprocentowanie wynosi odpowiednio 4,75% i 4,5% z dzienną kapitalizacją odsetek.

Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10tys. zł
Lp. BankNazwa produktuOprocentowanieOprocentowanie po podatkuKapitalizacja
1BNP Paribas FortisKonto WIĘCEJ Oszczędnościowe5,805,80dzienna
2Polbank EFGRachunek Mocno Oszczędzający4,754,75dzienna
3Getin BankKonto Oszczędnościowe (internet)4,504,50dzienna
4Meritum BankMeritumKonto Silnie zarabiające4,504,50dzienna
5Kredyt BankKonto Lokata Swobodna4,304,30dzienna
6BPHSezam Oszczędzam Plus4,204,20dzienna
7Deutsche Bankdb Konto Oszczędnościowe 24H4,094,09dzienna
8Eurobankrachunek oszczędnościowy4,054,05dzienna
9Toyota BankKonto Hybrydowe5,004,05miesięczna
10Lukas bankRachunek Oszczędzam (Codzienne Zyski) 4,004,00dzienna
Stan na 16.02.2011

5,8% na koncie oszczędnościowym nr 1 w rankingu

Jakie są zalety kont oszczędnościowych?

Podamy je na przykładzie lidera naszego rankingu – Konta WIĘCEJ Oszczędnościowego BNP Paribas Fortis.
Posiadacze konta osobistego z pakietem M w BNP Paribas Fortis mogą założyć jedno Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe, natomiast posiadacze konta osobistego z pakietem L, XL lub Rachunku dla Klienta Bankowości Prywatnej – dwa Konta WIĘCEJ Oszczędnościowe. Jest to istotne, ponieważ powyżej 15 000 zł obowiązuje nas już odliczenie podatku od zysków kapitałowych – czyli z dziennej kapitalizacji nie osiągniemy optymalnego zysku. Przelew wewnętrzny pomiędzy rachunkami jest darmowy. Odsetki naliczane są codziennie. Co bardzo istotne, Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe wyróżnia gwarancja oprocentowania przez 12 miesięcy od założenia rachunku. Nie znajdziemy takiego zapewnienia w przypadku innych rachunków oszczędnościowych.

Wszystkie konta oszczędnościowe w 1 miejscu . Porównaj i zacznij zarabiać

Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest produktem, w przypadku którego nasz depozyt możemy w każdej chwili zmienić – powiększyć go lub pomniejszyć, w wielu wypadkach bez utraty odsetek. Nasz zysk z odsetek jest zoptymalizowany, dzięki dziennej kapitalizacji a w konsekwencji „ominięciu” podatku Belki.

Wysokie oprocentowanie porównywalne jest z tym, które oferują nam lokaty. W razie potrzeby mamy błyskawiczny dostęp do środków zdeponowanych – czekamy na nie kilka sekund, podczas gdy w przypadku lokat często musimy zaczekać do następnego dnia, aż nasze środki „wrócą” na rachunek.

Jeżeli nie masz więc jeszcze konta oszczędnościowego, a swoje pieniądze trzymasz na zwykłym rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym (ROR), już teraz powinieneś pomyśleć o wyborze rachunku oszczędnościowego. 

Marcin Cieszyński