Węgry umorzą zobowiązania wynikające z obligacji na gigantyczną kwotę 1,5 bln forintów (7,5 mld dolarów) po przejęciu przez państwo aktywów z prywatnych funduszy emerytalnych – twierdzi agencja Bloomberg.

AKK, węgierska agencja zarządzania długiem od maja otrzymywać będzie środki z obowiązkowych prywatnych funduszy emerytalnych. Dzięki umorzeniu obligacji rząd zredukuje zadłużenie Węgier o 5,5 proc. z obecnego poziomu okolo 80 proc. PKB – powiedział Laszlo Buzas, wiceprezes AKK.

Węgry, które są najbardziej zadłużonym krajem Unii Europejskiej w regionie Europy Wschodniej, mają rating tylko o jeden punkt powyżej kategorii “śmieciowej” zarówno w agencji Moody’s Investors Service, jak i w agencjach Standard & Poor’s i Fitch Ratings. W każdej z nich prognozy dla Węgier są negatywne.

Dietmar Hornung, analityk z Moody’s potwierdził, że prognoza negatywna dotyczy okresu średnioterminowego.Węgry mogą sprzedać euroobligacje nawet w pierwszym kwartale w celu spłaty zadłużenia przypadającego do wykupu w drugim półroczu. Konkretny termin aukcji zależy od warunków panujących na rynku. „Nie musimy się spieszyć” – zadeklarował Laszlo Buzas, wiceprezes AKK.