"W I połowie 2011uruchomimy indeks spółek z rynków wschodnich" - powiedział prezes GPW, podczas debiutu indeksu obligacji skarbowych w środę.

Giełda zapowiedziała wprowadzenie indeksu dla notowanych w Warszawie spółek ze wschodu pod koniec ub.r. Według planu, na początku miałby on grupować co najmniej 5 firm działających na wschodnich rynkach z obu parkietów prowadzonych przez GPW. Obecnie na GPW notowane są następujące spółki: Astarta Holding, Kernel Holding, Agroton Public Limited, Milkiland, Sadovaya Group, a także Agroliga na NewConnect.

O planach ewentualnego wejścia na GPW poinformował wczoraj producent jaj na Ukrainie, Avangard. Prezes GPW zapowiedział, że oczekiwałby nawet do 10 ofert spółek ze Wschodu na warszawskiej giełdzie w tym roku.

Wśród innych kandydatów na GPW zza wschodniej granicy wymienia się: producentów cukru Dakor i Ukrros, sieć stacji benzynowych na Ukrainie Galnaftogas, holdingi rolnicze Mriya Agro, Sintal Agriculture, rosyjską spółkę rolniczą Valinor, litewską spółkę rolniczą Agrowill, czy medialny United Media Holding z Ukrainy.