Tablety w zarządzaniu energią? Takie plany posiadają francuska firma Cap Gemini i amerykański Intel Corp. Mają one wkrótce zaoferować konsumentom i przedsiębiorstwom użyteczności publicznej komputery w wersji tableta, które będą wyposażone w systemy zarządzania energią.

Cap Gemini to największa w tej chwili w Europie firma wyspecjalizowana w usługach komputerowych, Intel Corp. to wiodący na świecie producent chipów komputerowych. Połączą one siły, żeby zbudować tablet pozwalający konsumentom na korygowanie zużycia energii elektrycznej przez różne urządzenia domowe – pisze agencja Bloomberg.

Jedna z wersji tabletu będzie posiadać aplikacje smartfonu, urządzenie może być także wykorzystywane do gromadzenia danych przez firmy użyteczności publicznej, które szukają nowych rejonów dla przesyłu energii elektrycznej.

Bloomberg podkreśla, że obecnie rozpoczyna się zacięta rywalizacja wśród firm komputerowych o świadczenie usług zarządzania energię dla jej producentów i dystrybutorów, którzy do 2015 roku zamierzają zainwestować 46 mld dolarów w budowę tzw. inteligentnych sieci energetycznych. Ale dla Cap Gemeni już wyrasta poważny konkurent. Atos Origin, drugi we Francji dostawca usług komputerowych zamierza w tym roku sfinalizować fuzję z oddziałem usług komputerowych niemieckiego Siemensa. W ten sposób w Europie powstałby nowy lider w tej branży.

Konkurencja nachodzi również ze strony koncernu Google, który w partnerstwie z takimi firmami użyteczności publicznej, jak indyjski koncern Reliance Energy planuje rozwinąć na większą skalę swe usługi PowerMeter, monitoringu zużycia energii elektrycznej