Choć dane te pochodzą z rynku brytyjskiego, wyniki sondażu nazwanego FN50 mogą dać wiele do myślenia zarządzającym flotami samochodowymi także w naszym kraju. „Fleet News” swój ranking tworzy bowiem na podstawie informacji zbieranych aż od 50 największych na wyspach brytyjskich przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem pojazdów i ich leasingiem. Te z kolei dysponują naprawdę pełnym obrazem rynku samochodowego – mają pod swoją pieczą aktualnie ok. 1,5 miliona samochodów!

Obok danych z tak dużego parku samochodowego przejść obojętnie nie można. - Jestem niezmiernie dumny z faktu, że BMW serii 3 nazwano najbardziej niezawodnym samochodem w firmach – nie krył radości cytowany przez „Fleet News” Tim Abbott, dyrektor zarządzający BMW UK. - Badanie FN50 opiera się na zimnej kalkulacji i twardych faktach, a nie opiniach czy interpretacjach. A my cieszymy się, że fakty mówią same za siebie. Firmy tworzące FN50 opierają się na bardzo dokładnych informacjach i kiedy mówią, że dany samochód jest najbardziej wiarygodny, to jest to ocena ostateczna – dodał.

Koncern z Bawarii ma jeszcze jeden powód do dumy – na piątej pozycji znalazło się bowiem BMW serii 1, wyprzedzone bezpośrednio przez nissana qashqai. Natomiast na miejscach 6-10 uplasowały się kolejno: ford fiesta, mercedes klasy C, toyota avensis, honda civic oraz volkswagen golf.

FN50 to także zestawienie marek produkujących samochody osobowe, na których według speców z branży flotowej najbardziej można polegać. Tu pierwsza trójka to: Honda, Volkswagen i BMW. – Uznanie za najbardziej wiarygodnego producenta w FN50 to ogromny impuls dla Hondy do dalszych intensywnych działań na rynku korporacyjnym. To wspaniała wiadomość, gdy ponad milion kierowców wskazuje na Hondę - skomentował Graham Avent, dyrektor operacyjny Honda UK.

W swym dorocznym raporcie Brytyjczycy osobno potraktowali wykorzystywane przez przedsiębiorców samochody dostawcze i użytkowe. W ich przypadku ranking najbardziej niezawodnych modeli otwierają wspomniane ford transit, mercedes sprinter oraz ford transit connect. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: citroen berlingo, citroen relay (na polskim rynku znany pod nazwą jumper), vauxhall combo (odpowiednik opla combo w naszym kraju), nissan navara, vauxhall vivaro (czyli w Polsce opel vivaro), volkswagen caddy oraz volkswagen transporter.

- Firmy, których działalność w sporej części zależy od pojazdów, ich niezawodności traktują niezwykle poważnie, i nie mogą pozwolić sobie na przestoje przez awarie oraz ponoszenia dodatkowych kosztów – mówi Stephen Briers, wydawca „Fleet News”. – Jako że jest to największe na rynku brytyjskim badanie wiarygodności, każdy samochód z czołowej dziesiątki stanowi dla przedsiębiorców bezpieczny wybór wiarygodnego narzędzia pracy – zapewnia.

Także w przypadku producentów samochodów dostawczych i użytkowych, FN50 podaje pierwszą trójkę tych, na których najbardziej można polegać. Są to kolejno: Ford, Volkswagen oraz Mercedes-Benz.