Orlen Gaz, spółka PKN Orlen działająca na rynku LPG, planuje sprzedać segment 11-kg butli gazowych – dowiedział się „DGP”. Ostateczna decyzja o dezinwestycji ma zapaść już jutro. Na środę zwołano posiedzenie rady nadzorczej Orlen Gazu, która zweryfikuje średnioterminową strategię spółki.

Według przedstawicieli firmy trudno przesądzać, czy rada rekomenduje sprzedaż segmentu. Z naszych ustaleń wynika jednak, że scenariusz polegający na wycofaniu się przez Orlen z rynku butli LPG jest jak najbardziej realny.

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN, przyznaje, że taki ruch jest poważnie rozważany. Według niego sprzedaż mogłaby nastąpić w przyszłym roku. Jak tłumaczy, Orlen nie zamierza jednak całkiem wycofać się z rynku gazu płynnego. – Jesteśmy producentem tego paliwa, sprzedajemy LPG na swoich stacjach, więc w segmencie autogazu na pewno pozostaniemy – dodaje.

Orlen Gaz sprzedaje butle z gazem do około 500 tys. gospodarstw domowych. Jego udział w rynku nie przekracza 9 proc. To oznacza, że roczna sprzedaż spółki wynosi nieco ponad 100 mln zł. Cały rynek wart jest ponad 1,2 mld zł.

Orlen już raz próbował sprzedać swój segment butli, ale nie było kupców, którzy zaoferowaliby satysfakcjonującą cenę. Tym razem koncern nie powinien mieć problemów z pozbyciem się niektórych rozlewni LPG, parku butli i udziałów rynkowych. Jak ustaliliśmy, ich nabyciem zainteresowani są Rosjanie. Możliwości zwiększenia udziałów w polskim rynku gazowym szuka bowiem rosyjski koncern Novatek, drugi producent gazu po Gazpromie. – Konkretnych rozmów z potencjalnymi kontrahentami jeszcze nie prowadzimy – zastrzega Sławomir Jędrzejczyk.

Zdaniem ekspertów nie ma jednak wątpliwości, że Novatek wkrótce złoży swoją ofertę PKN. – Od pewnego czasu Rosjanie mocno interesują się tym segmentem działalności Orlenu – zdradza nasz informator.

W zeszłym roku sprzedaż butli LPG spadła w Polsce o ponad 5 proc.

Novatek sprzedaje do Polski 20 tys. ton LPG miesięcznie i chce zwiększyć swój eksport. Liczy także na znaczne udziały na rynku dystrybucji LPG. W zeszłym miesiącu dostał już od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodę na przejęcie innej polskiej firmy gazowej – Intergaz-Systemu.

Analitycy podkreślają, że polski rynek LPG jest mocno rozdrobniony, więc w najbliższym czasie dojdzie do jego konsolidacji. W sierpniu Amerykanie z koncernu UGI odkupili cały segment LPG od Shella. Wcześniej spółka Barter przejęła ten segment od Łukoil Polska. Także Orlen Gaz w minionym roku odsprzedał Gaspolowi segment gazu w zbiornikach przydomowych. – Butle i zbiorniki przydomowe to jedno z niewielu pól działalności Orlenu, na którym ten koncern nie ma wiodącej roli. Nic dziwnego, że wycofuje się z tego typu niszy. Tym bardziej że trudno w niej konkurować z powodu dużych rozmiarów szarej strefy – oceniają gazowi konkurenci PKN.

Również Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, uważa, że ewentualna decyzja Orlenu o sprzedaży będzie słuszna. – PKN identyfikuje kluczowe obszary działalności i rezygnuje z niszowych segmentów. Gaz płynny to mały segment. Rynek LPG w Polsce zdominowany jest bowiem przez import, a produkcja rafinerii jest niewielka – podkreśla.

W zeszłym roku sprzedaż butli LPG spadła w Polsce o ponad 5 proc.