Ruch, największy kolporter prasy w Polsce, rozmawia obecnie w tej sprawie z dystrybutorem sprzętu Apple na polski rynek. – Chcielibyśmy wystartować razem, w maju mamy dostać urządzanie do testowania – powiedział DGP Bogdan Ścibut, członek zarządu Ruchu. Mówi, że rozmowy trwają, ale ich szczegółów nie chce ujawnić.

Jesienią w Polsce

IPad to przenośny komputer dotykowy zwany tabletem. Łączy w sobie funkcję komputera z funkcjami iPhone’a – dotykowym ekranem, dostępem do internetu i tysiącami przeróżnych aplikacji. W tym tymi służącymi do czytania prasy. W ten sposób w amerykańskiej wersji iPada od 3 kwietnia, już w dniu debiutu, będzie można przeczytać wydanie New York Timesa i Wall Street Journal, branżowego miesięcznika Wired i tygodnika Time. W największych krajach europejskich urządzenie pojawi się już w kwietniu, w Polsce – ma szanse zadebiutować jesienią.

Amerykańscy wydawcy jeden po drugim tworzą swoje aplikacje przeznaczone na urządzenie Apple’a. Widzą w tym szansę na nowy sposób dotarcia do czytelników. A w efekcie – nowe źródło przychodów. W tym samym kierunku idą wydawcy w Polsce, którzy jak Agora, Infor PL czy Axel Springer mają już wersje gazet na iPhone’a. Teraz zastanawiają się, w jaki sposób pojawiać się w innych przenośnych urządzeniach, takich jak iPady czy e-readery. Rozmawiają m.in. z Kolporterem na temat sprzedaży gazet na eClicto, polskim e-czytniku.