W przyszłym roku wydatki budżetu na inwestycje drogowe wyniosą 32 mld zł. Do końca tej kadencji powstanie 1000 kilometrów autostrad i 1000 kilometrów dróg ekspresowych, które w 90 proc. spełniają standardy autostrad - powiedział we wtorek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Minister odpowiadał na pytania posłów zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy budżetowej. Wyjaśnił, że w tym roku wydatki na drogi wyniosą około 20 mld zł, a w ubiegłym roku wyniosły 14 mld zł. "Za rządów PiS w 2007 r. wyniosły 7 mld zł. Widać, że w ciągu tych trzech lat mamy do czynienia z ponad 60 mld zł na inwestycje drogowe" - wyjaśnił minister. Dodał, że to siedmiokrotnie więcej, niż rząd PiS wydał przez dwa lata.

Rostowski poinformował, że mechanizm stworzony do finansowania inwestycji infrastrukturalnych przez Krajowy Fundusz Drogowy pozwala na emitowanie obligacji dla potrzeb dochodów z opłat drogowych, które będziemy mieli za kilka lat z autostrad.

Minister poinformował, że w tym roku deficyt sektora finansów publicznych jest przewidywany na poziomie nie większym niż 6,5 proc. PKB, nieco poniżej 100 mld zł, przyszłym roku będzie on trochę wyższy. Jeżeli zostałby pomniejszony o skutki refundacji składek dla OFE, które stanowią ok. 1,8 proc. PKB, to deficyt wyniósłby nieco poniżej 5 proc. PKB w tym roku i trochę powyżej w przyszłym. Zdaniem ministra plasuje to Polskę na poziomie przeciętnym dla UE.

"Nigdy nie ma wystarczających środków, natomiast pozwalają one zrealizować te zadania, które w 2010 r. zostały przewidziane"

Rostowski powiedział, że kontynuowany jest proces wprowadzania budżetu zadaniowego. "Budżet zadaniowy będzie funkcjonował jako instrument zarządczy dopiero w momencie, kiedy będziemy mieli w pełni opracowane nie tylko zadania, ale także mierniki, dzięki którym będziemy mogli określić, w jakim stopniu te zadania spełniliśmy. Ten proces opracowania mierników postępuje" - poinformował.

Z kolei wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska odpowiadała głównie na pytania "regionalne" posłów, związane z konkretnymi inwestycjami, najczęściej drogowymi. Pytali oni także, czy środki na drogi są wystarczające. "Nigdy nie ma wystarczających środków, natomiast pozwalają one zrealizować te zadania, które w 2010 r. zostały przewidziane" - powiedziała.

Pytana o koszty obsługi długu zagranicznego wyjaśniła, że na obsługę długu zagranicznego zaplanowano 7,6 mld zł. Poinformowała także, że zaplanowany na przyszły rok 1 proc. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej ma zapewnić utrzymanie realnej ich wartości, a trudna sytuacja budżetu nie pozwoliła na większą podwyżkę.

Projekt zakłada, że w przyszłym roku deficyt budżetowy nie przekroczy 52 mld 214 mln 216 tys. zł. Dochody mają wynieść 248 mld 868 mln 601 tys. zł, wydatki - nie więcej niż 301 mld 82 mln 817 tys. zł. Przychody z prywatyzacji osiągną ok. 25 mld zł. Ministerstwo Finansów przewiduje, że w 2010 r. z podatków ma wpłynąć do budżetu ponad 223 mld zł. Z tego z VAT - 106,2 mld zł, z akcyzy - 53 mld zł, z podatku od hazardu - 1,5 mld zł, CIT - 26,3, PIT - 36 mld zł.